Nedávno sme písali o tom, ako si poradiť s duplicitným obsahom na jednej webstránke, dnes si povieme niečo o tom ako pristupovať k duplicitnému obsah v rámci viacerých stránok na rôznych doménach. Existujú situácie, kedy je potrebné aby bol obsah na viacerých stránkach rovnaký – napr. v prípade migrácie obsahu na novú doménu. Nakoľko však niektoré hostingy nedokážu pracovať s presmerovaním na strane servera, riešením sú tzv. kanonické URL adresy (s atribútom rel = canonical). Tie vyhľadávače informujú o tom, že obsah na rôznych URL adresách môže byť rovnaký. Dodajme, že bez akýchkoľvek negatívnych dôsledkov pre vás.

Spôsoby správy duplicitného obsahu v rámci viacerých domén:

Vyberte preferovanú doménu

Pri konfrontácii s duplicitným obsahom sa vyhľadávače zameriavajú na jednu verziu , pričom odfiltrujú všetky ostatné. Hoci sú v tomto smere dnešné vyhladávače dostatočne sofistikované, mnohí administrátori dávajú prednosť manuálnemu výberu preferovanej domény.

Minimalizujte duplicity na hlavnej webstránke

Predtým, ako sa začnete zaujímať o duplicitný obsah na iných stránkach, nezabudnite najskôr minimalizovať duplicity v rámci vašej preferovanej stránky.

Povoľte prehľadávanie a používajte 301 (permanentné) presmerovania, ak je to možné

Keď je to možné, vždy používajte permanentné 301 presmerovanie, ktoré nasmeruje návštevníkov a vyhľadávače na vašu preferovanú doménu. Toto permanentné presmerovanie okrem toho stanoví, ktorá URL adresa má byť indexovo prehľadávaná. Táto metóda možno odporučiť z dôvodu, že poskytuje jasné pravidlá pre každého, kto pristupuje k obsahu. Žiadnu z presmerovaných URL adries nemožno odignorovať prostredníctvom súboru robots.txt. Nezabudnite ošetriť ani vaše http, resp. www nastavenia s využitím príslušných presmerovaní a nástrojov pre správcov webu.

Použite prepojovací element rel = „canonical“

Existujú situácie, kedy sa presmerovanie iba veľmi ťažko nastavuje. Takéto situácie môžu nastať vtedy, keď potrebujete presunúť svoje webové stránky zo servera, ktorý presmerovania nepodporuje. V takomto prípade neostáva nič iné ako použiť element rel = „canonical“ k presnému určeniu URL adresy, ktorá má ostať indexovo prehľadateľná. Prvok rel = „canonical“ sa odporúča použiť vždy, keď je to možné.

Máte ďalšie otázky?

Otázka: Musia sa stránky zhodovať?
Odpoveď: Nie, ale mali by byť podobné. Mierne rozdiely sú v poriadku.

Otázka: Z technických dôvodov nemôžem namapovať svoje dve stránky 1: 1. Môžem pridať rel = „canonical“ na domovskú stránku mojej preferovanej stránky?
Odpoveď: Nie; mohlo by to mať za následok problémy. V prípade migrácie zo starej URL adresy na novú URL adresu sa odporúča použiť rel = „canonical“ a to pre každú jednu URL adresu pôvodného webu.

Otázka: Ponúkam svoj obsah na voľnú distribúciu. Majú moji vydavatelia používať rel = „canonical“?
Odpoveď: Necháme to na vás. Ak je obsah dostatočne podobný, možno použiť rel = „canonical“ v prípade, že s tým obe strany súhlasia.

Otázka: Môj server nepodporuje 301 (permanentné) presmerovanie. Môžem na presmerovanie webových stránok použiť rel = „canonical“?
Odpoveď: Vždy ak je to možné, treba uprednostniť taký webhosting alebo webový server, ktorý presmerovanie 301 podporuje. Majte na pamäti, že prvok rel = „canonical“ je iba doplnkovou možnosťou, ku ktorej sa rôzne vyhľadávače stavajú inak. V prípade, že z nejakého dôvodu nemôžete použiť presmerovanie 301, potom zvážte rel = „canonical“. Ďalšie informácie vám poskytneme na vyžiadanie. Stačí nás kontaktovať.

Otázka: Mám použiť metaznačku noindex robots na stránkach s elementom rel = „canonical“?
Odpoveď: Nie, pretože tieto stránky by boli vylúčené z indexového prehľadávania – zatiaľ čo jeden URL odkaz by bol povolený, druhý by bol zablokovaný. Navyše je dôležité, aby neboli obe stránky blokované prostredníctvom súboru robots.txt, inak nebudú môcť vyhľadávače prvok rel = „canonical“ nájsť.

Dúfame, že sme vám uľahčili prácu s duplicitným obsahom užívateľsky prívetivým spôsobom. Máte aj napriek tomu pocit, že vám duplicitný obsah na stránkach stále spôsobuje problémy? Dajte nám vedieť a my vám poradíme!

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Pridajte sa do nášho mailing listu a získajte najnovšie správy a aktualizácie od nášho tímu.

Úspešne ste sa prihlásili na odber