+421 908 515 429

Nové webstránky sa len ťažko dostanú na prvú stránku vo výsledkoch vyhľadávania. Niektorí špecialisti na SEO (optimalizácia pre vyhľadávače) tvrdia, že nové webstránky sa nedokážu zaradiť pokým nedosiahnu určitý vek. Tento jav sa nazýva sandbox efekt.

Čo je Google Sandbox?

Koncept sandbox efektu existuje už aspoň 15 rokov. SEO špecialisti si začali všímať, že je jednoduchšie zaradiť novú webstránku na prehliadačoch Bing alebo Yahoo ako na Googli. Toto pozorovanie predstavovalo začiatok teórie Google sandbox.

Sandbox pravdepodobne funguje ako filter nových webstránok. Zachytí ich a zabráni im umiestniť sa na popredných pozíciách vo výsledkoch vyhľadávania až pokým nedosiahnu určitý vek. Aký to je presne vek je otázne. Niektorí hovoria, že to je minimálne mesiac, iní tvrdia, že môže dosiahnuť až jeden rok.

Je Google sandbox skutočný?

Predstavitelia spoločnosti Google niekoľkokrát popreli jeho existenciu:

@JohnMu @methode môžete potvrdiť, že existuje niečo ako sandbox? Odpoviete na dotazy?

„sandbox“ neexistuje. Nemusíte sa strachovať.

Spoločnosť priznala, že nové stránky môže zasiahnuť efekt podobný sandbox efektu. Avšak nejedná sa tu o vek stránky, ale o nedostatok dôveryhodných signálov. Nové webstránky môžu mať slabý obsah alebo nedostatočnú autoritu, takže pre Google je ťažké určiť ich správne poradie vo výsledkoch vyhľadávania. John Mueller povedal v jednom videu zo série s názvom SEO office hours na YouTube:

„Sandbox efekt, o ktorom za posledné roky hovorí veľa špecialistov na SEO sa u nás nevyskytuje. Máme niekoľko algoritmov, ktoré… môžu vyzerať podobne, ale v podstate sú to len algoritmy, ktoré sa snažia zistiť, ako konkrétna webová stránka zapadá medzi ostatné stránky, ktoré sa snažia podobne zaradiť.

John Mueller

Je pravda, že nové webstránky môžu byť v nevýhode, ale Google pre ne nestanovil žiadne vopred určené skúšobné obdobie. Vaša stránka môže zaujať prvé priečky vo vyhľadávaní až keď bude mať dôveryhodné a kvalitné signály.

Ako sa vyhnúť sandbox efektu?

Ak sa chcete sandbox efektu zbaviť čo najrýchlejšie, musíte byť vopred pripravení. Akonáhle zverejníte váš web, snažte sa vytvárať dvojnásobok obsahu a prepájať svoju webstránku so zvyškom internetu pomocou odkazov. Tieto postupy by mali byť pre vás prioritou pri optimalizácii novej webstránky:

  1. Vykonajte audit po spustení

Predtým ako začnete budovať vzťah s vyhľadávačom Google, uistite sa, že žiadne technické prekážky nezabraňujú hodnoteniu vašej stránky. Spravte SEO audit po spustení a uistite sa, že je webstránka sprístupnená pre vyhľadávanie a pre používateľa.

Skontrolujte chyby v indexovaní

Najprv sa uistite, že vyhľadávače majú prístup k všetkým dôležitým stránkam na vašom webe. Spustite softvér WebSite Auditor a vytvorte projekt s názvom svojej domény. Hneď sa spustí audit webstránky a po skončení vám bude poskytnutá kompletná správa o technických problémoch:

V správe sa nachádza veľa užitočných informácií, ale teraz sa zameriame len na časť s názvom Zdroje zakázané pre indexovanie. Posuňte sa nižšie v zozname a skontrolujte, či sa tam nenachádza niektorá zo stránok, ktorá chcete aby sa zobrazila pri vyhľadávaní.

Skontrolujte problémy s UX (užívateľská spokojnosť)

Google zaujíma okrem kvality obsahu aj používateľská spokojnosť. Google bude váhať s hodnotením vašich stránok pokým používatelia nebudú mať rýchly prístup k obsahu a bude jednoduché s ním manipulovať.

Ak chcete skontrolovať, či všetky vaše stránky spĺňajú štandardy používateľskej spokojnosti spoločnosti Google, prejdite do svojho účtu v službe Google Search Console. Na karte Rozšírené nájdete dve UX správy: Core Web Vitals a Použiteľnosť v mobilných zariadeniach.

Správy na karte Rozšírené v službe Google Search Console

Správa Core Web Vitals je súbor troch meraní, ktoré sú všetky zamerané viac-menej na rýchlosť stránky, teda na to, ako rýchlo sa načítava a ako rýchlo sa stránka stane interaktívnou. Použiteľnosť v mobilných zariadeniach sleduje rozloženie stránky pri zobrazení na mobilnom zariadení, veľkosť fontu a ikon, šírku obsahu atď.

Ak Google objaví nejaké problémy s vašim webom, vytvorí zoznam chybných stránok a konkrétnych problémov a poradí vám, ako ich opraviť.

  1. Staňte sa súčasťou obchodných adresárov

Svoje šance na zlepšenie hodnotenia podstatne zvýšite prepojením svojej webstránky so zvyškom internetu. Prepojenia pre novú stránku najlepšie získate, ak sa dostanete do relevantných obchodných adresárov.

Vytvorte si profil na Moja Firma na Googli

Ak chcete vyhľadávaču Google dokázať, že naozaj existujete, musíte si vytvoriť záznam v adresári spoločnosti Google – v službe Moja Firma na Googli. Stačí sa presunúť na ich stránku, kde môžete opísať svoju firmu a tiež overiť jej vlastníctvo.

Akonáhle dokončíte overovanie, objaví sa ovládací panel, kde môžete detailne vyplniť svoj profil. Odporúčame využiť všetky možné výhody služby Moja Firma na Googli, pretože čím viac informácií doplníte, tým viac budete pre Google viditeľným.

Okrem zvýšenia celkovej dôveryhodnosti, sa váš profil dostane aj do výsledkov vyhľadávania podľa lokality. Zahŕňa to miestny balíček v bežnom vyhľadávaní a menovku na Mapách Google.

Nájdite populárne miestne adresáre

Pri online zviditeľnení vám (o trochu menej ako Moja Firma na Googli) pomôžu aj iné miestne adresáre. Nemusíte používať staré SEO postupy a vytvárať tisícky záznamov v každom možnom obchodnom adresári. Ak vám to niekto poradí, nevšímajte si ho. Namiesto toho vám odporúčame nájsť nové obchodné adresáre, ktoré vaši potencionálny zákazníci pravdepodobne používajú. Sú to napríklad služby Yelp, Foursquare a Zlaté stránky alebo skúste nájsť niečo viacej lokálne, limitované len pre vaše mesto alebo štát. Vyberte si tú možnosť, ktorá bude pre vás čo najviac prospešná.

  1. Vytvárajte obsah v zhlukoch

Google lepšie hodnotí stránky určené pre špecifickú skupinu zákazníkov. A najlepší spôsob ako ukázať, že ste expert v istej oblasti je vytvoriť kvalitný obsah s jednou konkrétnou témou. Preto treba hlavne na začiatku vytvárať obsah v zhlukoch.

Znamená to, že nebudete skákať z jednej témy na druhú, ale budete sa sústreďovať len na jednu tému a posnažíte sa ju opísať z každého možného uhlu. Povedzme, že ste napríklad predajca bicyklov. Dobrou stratégiou by bolo vybrať si jeden aspekt bicyklovania a vytvoriť o ňom množstvo obsahu, a až potom sa posunúť na ďalší aspekt.

Keby chcete písať o gravel bicykloch, najprv by ste mali vytvoriť úvodnú stránku so zoznamom najlepších bicyklov tohto typu. Potom by ste k tejto primárnej stránke doplnili zhluk sekundárnych stránok – ako si vybrať gravel bicykel, najlepšie doplnky pre gravel bicykle, porovnanie gravel bicyklov s horskými bicyklami, gravel bicykle pod 1000 € atď.

  1. Ukážte spokojnosť používateľov

Aj keď Google odmieta použitie záznamov správania používateľov na hodnotenie stránok, existuje veľa dôkazov o opaku. Veríme, že pozitívne správanie používateľov (návštevnosť, interakcie, dlhá prítomnosť na stránke, komentáre, recenzie a zdieľanie na sociálnych sieťach) vám môže pomôcť pri snahe o to, aby Google dobre ohodnotil vaše webstránky.

Získajte prvých návštevníkov

Na zobrazenie pozitívneho správania používateľov samozrejme potrebujete nejakých návštevníkov stránky. Získať návštevníkov pre novú stránku nie je jednoduché. Jedna z možností je využiť spustenie stránky alebo uvedenie firmy a zverejniť oznam cez miestne médiá, fóra, záujmové skupiny a cez vlastné účty na sociálnych sieťach.

Zaujmite svojich návštevníkov

Navrhnite svoje stránky tak, aby zaujali používateľov a aby ich prinútili zostať. Pomôžu vám bežné funkcie používateľskej spokojnosti: rozdelený obsah, ľahká orientácia, vysokokvalitný vzhľad a žiadne otravné vyskakovacie okná. Cieľom je spraviť dobrý prvý dojem a zaujať používateľov natoľko, aby vašu stránku preskúmali.

Ďalej môžete pridať prvky, ktoré donútia návštevníkov kliknúť aj na ďalšie časti webstránky. Jednoducho návštevníkom odporučte príspevky alebo produkty na základe toho, čo si aktuálne prezerajú. Presne v tomto prípade sa vyplatí zverejňovanie príspevkov v zhlukoch – ponúknete niekoľko uhlov pohľadu na tú istú tému a tým im uľahčite orientáciu na stránke.

Ak chcete spraviť ešte viac, môžete za pozitívne správanie používateľov ponúknuť odmeny. Napríklad môžete vytvoriť vernostný program, kde môžete odmeniť tých používateľov, ktorí píšu recenzie a komentáre na vašej webstránke, pozývajú priateľov alebo zdieľajú váš obsah na sociálnych sieťach.

  1. Vybudujte si kvalitný linkový profil

Svoju autoritu najlepšie preukážete tým, že vašu webstránku podporí iná, známejšia stránka. Čím viac takýchto stránok odkazuje na vašu stránku, a čím sú tieto stránky kvalitnejšie, tým viac vám bude Google dôverovať.

Výzvou je nájsť kvalitné stránky, ktoré by boli ochotné akceptovať odkazy na tú vašu. Vo svete SEO všetci medzi sebou bojujú o tie najlepšie spätné odkazy, a tieto škriepky spôsobili, že celý proces sa stal pre všetky strany nepríjemným.

Našťastie existuje ešte jeden relatívne efektívny postup. Najlepšie je nájsť webstránky, ktoré sú už prepojené aspoň s pár stránkami vašich konkurentov. Keďže sú prepojené s konkurenčnými stránkami, znamená to, že sa zaujímajú o vašu špecializáciu, čo prirodzene zvyšuje vaše šance na úspech. Ešte lepšie je, keď sú tieto stránky prepojené s viacerými vašimi konkurentmi. Znamená to, že nemajú exkluzívny vzťah so žiadnou spoločnosťou a sú otvorení novým spoluprácam.

Aby ste našli potencionálne stránky pre váš linkový profil, musíte spustiť program SEO SpyGlass, kliknúť na Domain Comparison a potom na Link Intersection a tu pridajte svojich najbližších konkurentov. Nástroj analyzuje váš linkový profil a vygeneruje zoznam stránok, s ktorými sa môžete prepojiť. Zoznam si môžete rôzne zoradiť a prefiltrovať tak, aby sa vám ukázali medzery a prekrytia spätných odkazov, taktiež môžete pretriediť domény podľa kvality (InLink Rank) a vlastností (dofolllow/nofollow).

Akonáhle si začnete budovať linkový profil, program SEO SpyGlass vám pomôže sledovať váš pokrok. Nástroj zaznamenáva získané a stratené spätné odkazy, analyzuje ich a rovnako aj ich vlastnosti. Bude sa vám to hodiť ak zrazu stratíte niektorý z dobrých odkazov a získate zlé odkazy, ktoré môžu mať okamžitý zlý dopad na vašu pozíciu vo vyhľadávaní.

  1. Odkazujte na kvalitné zdroje

Ďalší spôsob na spojenie vašej webstránky s webom je prepojenie vášho obsahu s vysokokvalitnými zdrojmi. Tento postup nepôsobí na vaše hodnotenie tak dominantne ako spätné odkazy, ale keď budujete novú stránku zavážia aj detaily.

Navyše, tento postup môžete uskutočniť bez nákladov a iba s malým úsilím. Stačí len vytvoriť príležitosti na prepojenie obsahu stránky s kvalitnými externými zdrojmi. Takže vždy keď budete vytvárať obsah, skúste zacitovať uznávaného odborníka, odkázať na prácu rešpektovanej organizácie alebo vytvoriť prepojenie s článkom na Wikipédii.

Tento postup nemusí byť limitovaný len na blogové príspevky. Napríklad na stránky s produktami môžete pridať odkazy na populárne recenzie, propagačné videá alebo stránky dodávateľov a výrobcov. Na hlavnú stránku môžete pridať skúsenosti svojich klientov alebo partnerov.

Záver

Ak vás postihne sandbox efekt, treba Google „bombardovať“ nespočetne veľkým počtom dôveryhodných signálov. Existuje na to veľa možností, ale povedal by som, že stratégia cieleného obsahu a budovanie linkovacieho profilu by mali byť vaše priority.