SEO analýza
Naša SEO analýza vám pomôže identifikovať všetky oblasti, ktoré je potrebné zlepšiť, a poskytne vám realizovateľné kroky, ktoré môžete podniknúť s cieľom zlepšiť svoju pozíciu vo vyhľadávačoch. Na zostavenie našich zistení používame rôzne nástroje a dátové body, takže si môžete byť istí, že získate presný obraz o výkonnosti vašej webovej lokality v oblasti SEO.
On page SEO analýza
SEO audit je prvým krokom k úspešnej optimalizácií stránky
Máte vlastnú web stránku, no nenavštevuje ju toľko ľudí, koľko by ste si priali? Pravdepodobne s ňou niečo nie je v poriadku a treba to čím skôr napraviť.
Na toto slúži SEO analýza, ktorú využíva neustále viac ľudí. SEO analýza alebo inými slovami SEO audit je prvý a najdôležitejší krok pri optimalizácácií webu. Vďaka nemu dokážete pochopiť nielen vlastnú stránku, ale aj jej konkurenciu a celé odvetvie, v ktorom sa pohybujete.
Na mysli máme SEO analýzu, ktorá je zárukou toho, že bude úspešná nielen vaša stránka, ale hlavne vy. Ak chcete privítať na vašom webe viac návštevníkov, mali by ste sa uistiť, že jeho obsah vyhovuje potrebám vyhľadávačov.
Mnoho ľudí si myslí, že stránku majú v poriadku a žiadnu analýzu nepotrebujú. Je to však chyba, pretože bez nej nedokážete identifikovať chyby, a opraviť ich.
Ktoré SEO faktory kontrolujeme?
Indexovanie a prehľadávanie
Zdroje so stavovým kódom 4xx
Chyby 4xx často poukazujú na problém na webovej stránke. Napríklad, ak máte na stránke nefunkčný odkaz a návštevníci naň kliknú, môže sa zobraziť chyba 4xx. Je dôležité tieto chyby pravidelne monitorovať a opravovať, pretože môžu mať negatívny vplyv a môžu znižovať autoritu vášho webu v očiach používateľov.
Blokovaná indexácia zdrojov
Indexovanie prostriedkov môže byť obmedzené niekoľkými spôsobmi. V súbore robots.txt, podľa tagu Noindex X-Robots, podľa tagu Noindex Meta. Preto sa uistite, že všetok váš jedinečný a užitočný obsah je k dispozícii na indexovanie.
Zdroje so stavovým kódom 5xx
Chybové správy 5xx sa odosielajú, keď má server problém alebo chybu. Je dôležité pravidelne sledovať tieto chyby a vyšetrovať ich príčiny, pretože môžu mať negatívny vplyv a znižovať autoritu stránok v očiach vyhľadávacích nástrojov.
404 stránka je nastavená správne
Vlastná 404 chybová stránka vám pomôže udržať používateľov na webe. V optimálnom svete by mala informovať používateľov o tom, že hľadaná stránka neexistuje, a mala by obsahovať prvky ako váš súbor Sitemap HTML, navigačný panel a vyhľadávacie pole. Čo je dôležitejšie, na stránke s chybou 404 by sa mal vrátiť kód odpovede 404.
Presmerovania
Stránka s www a bez www je nastavená správne
Zvyčajne sú webové stránky dostupné v názve domény aj bez výrazu „www“. Zlúčenie oboch adries URL vám pomôže zabrániť vyhľadávacím nástrojom indexovať dve verzie webových stránok.
Aj keď indexovanie obidvoch verzií nespôsobí penalizáciu, stanovenie jednej z nich ako priority je najlepšou praxou, čiastočne preto, že pomáha zúžiť hodnotu SEO z odkazov na jednu spoločnú verziu. Svoju aktuálnu primárnu verziu môžete vyhľadať alebo zmeniť v súbore .htaccess. Odporúča sa tiež nastaviť preferovanú doménu v službe Google Search Console.
Stránky s presmerovaním 302
302 presmerovanie je dočasné, takže ním neprechádza žiadny link juice. Ak ich použijete namiesto 301, vyhľadávacie nástroje môžu pokračovať v indexovaní starých URL adries a nové považovať ako duplikáty. Alebo môžu rozdeliť popularitu spojenia medzi týmito dvomi verziami, a tým poškodiť hodnotenie vyhľadávania. Z tohto dôvodu sa neodporúča používať 302 presmerovanie, ak natrvalo presúvate stránku alebo web. Namiesto toho sa držte presmerovania 301, aby ste zachovali link juice a zabránili duplicite s obsahom.
Stránky s dlhými reťazcami presmerovania
V určitých prípadoch, či už z dôvodu nesprávneho nastavenia súboru .htaccess alebo z dôvodu úmyselne prijatých opatrení, môže stránka skončiť s dvoma alebo viacerými presmerovaniami. Dôrazne sa odporúča vyhnúť takýmto reťazcom presmerovania dlhším ako 2 presmerovania, pretože môžu byť príčinou viacerých problémov.
Stránky s meta refresh tagom
Meta refresh možno v zásade považovať za porušenie pokynov spoločnosti Google pre kvalitu, a preto sa z hľadiska SEO neodporúča. Ako poznamenáva jeden zo zástupcov spoločnosti Google: „Vo všeobecnosti vám odporúčame nepoužívať presmerovania typu meta refresh, pretože to môže spôsobiť znepokojenie u používateľa (a vyhľadávacích nástrojov, ktorí by to mohli omylom považovať za pokus o presmerovanie)… Meta refresh momentálne nespôsobuje žiadne problémy, pokiaľ ide o indexové prehľadávanie, indexovanie alebo hodnotenie, stále by však bolo vhodné meta refresh odstrániť.“ Namiesto toho sa držte trvalého presmerovania 301.
Problémy s verziami stránok HTTP / HTTPS
Používanie bezpečného šifrovania sa dôrazne odporúča pre mnoho webových stránok (napríklad pre tie, ktoré uskutočňujú transakcie a zhromažďujú citlivé informácie o používateľovi.) V mnohých prípadoch však webmasteri čelia technickým problémom pri inštalácii certifikátov SSL a nastavovaní verzií HTTP / HTTPS na webe.
V prípade, že používate neplatný certifikát SSL (napr. nedôveryhodný alebo ktorého platnosť vypršala), väčšina webových prehliadačov zabráni používateľom navštíviť vaše stránky tak, že im zobrazí upozornenie „nezabezpečené pripojenie“.
Ak verzie HTTP a HTTPS na vašom webe nie sú správne nastavené, obe sa môžu indexovať pomocou vyhľadávacích nástrojov a spôsobiť duplicitné problémy s obsahom, ktoré môžu oslabiť hodnotenie vašich webových stránok.
Stránky s presmerovaním 301
Presmerovania 301 sú trvalé a zvyčajne sa používajú na riešenie problémov s duplikátom obsahu alebo na presmerovanie určitých adries URL, ktoré už nie sú potrebné. Použitie presmerovaní 301 je úplne legitímne a je dobré pre SEO, pretože presmerovanie 301 bude prepájať silu zo starej stránky na novú. Len nezabudnite presmerovať staré adresy URL na najrelevantnejšie stránky.
Stránky s rel="canonical" tagom
Vo väčšine prípadov sa duplicitné adresy URL spracúvajú prostredníctvom presmerovaní 301. Avšak niekedy, napríklad, keď sa rovnaký produkt objaví v dvoch kategóriách s dvoma rôznymi adresami URL a obe musia byť živé, môžete pomocou značiek rel = „canonical“ určiť, ktorá stránka by sa mala považovať za prioritu. Mal by byť správne implementovaný do značky na stránke a mal by ukazovať na verziu hlavnej stránky, ktorú chcete zaradiť do vyhľadávacích nástrojov. Ak môžete nakonfigurovať server, môžete kanonickú adresu URL určiť pomocou záhlaví rel = „canonical“ HTTP.
Interné a externé odkazy
Chybné odkazy
Nefunkčné odkazy môžu byť zlým signálom pre vyhľadávače a používateľov. Ak stránka obsahuje veľa nefunkčných odkazov, dospejú k záveru, že už nejaký čas nebola aktualizovaná. V dôsledku toho môže byť hodnotenie stránok znížené.
Aj keď 1-2 nefunkčné odkazy nespôsobia penalizáciu spoločnosťou Google, skúste pravidelne kontrolovať svoje webové stránky, opravovať nefunkčné odkazy (ak existujú) a uistiť sa, že ich počet sa nezvyšuje. Okrem toho sa používateľom bude páčiť váš web viac, ak im nezobrazí nefunkčné odkazy smerujúce na neexistujúce stránky.
Dofollow externé odkazy
Aj keď nie je nič zlé na odkazovaní na iné stránky prostredníctvom odkazov dofollow, ak prepojíte rozsiahle odkazy na nerelevantné alebo nekvalitné stránky, vyhľadávacie nástroje môžu dospieť k záveru, že váš web predáva odkazy alebo sa podieľa na iných schémach odkazov a môže byť penalizovaný.
Stránky s nadmerným počtom odkazov
Podľa Matta Cuttsa (bývalý vedúci tímu spoločnosti Google pre webový spam) „…stále existuje dobrý dôvod ponechať menej ako 100 odkazov: lepšia používateľská skúsenosť. Ak sa na stránke zobrazuje viac ako 100 odkazov, môže to byť pre vašich používateľov zmätočné a zároveň znižuje používateľskú skúsenosť. Stránka pre vás môže vyzerať dobre, pokiaľ si nenasadíte „klobúk používateľa“ a uvidíte, ako stránka vyzerá pre nového návštevníka. “ Aj keď Google stále hovorí o používateľských skúsenostiach, príliš veľa odkazov na stránke môže poškodiť vaše hodnotenie. Pravidlo je teda jednoduché: čím menej odkazov na stránke, tým menej problémov s jej poradím. Pokúste sa dodržať osvedčené postupy a udržujte počet odchádzajúcich odkazov (interných aj externých) do 100.
Obrázky a ALT texty
Chybné obrázky
Aj keď nefunkčné obrázky na webe nemajú priamy vplyv na hodnotenie vyhľadávacieho nástroja, určite si zaslúžia opravu z dvoch dôvodov.
V prvom rade sú chybné obrázky rozhodujúcim faktorom používateľskej skúsenosti a môžu viesť k tomu, že návštevníci odídu zo stránky bez splnenia svojich cieľov.
A po druhé, chýbajúce obrázky môžu brániť indexovému prehľadávaniu a indexácii stránok, Sťažujú robotom v prehľadávať dôležitého obsahu stránok.
Prázdne ALT texty
Aj keď vyhľadávacie nástroje nedokážu prečítať text z obrázkov, atribúty alt (známe tiež ako „alternatívne atribúty“) pomáhajú vyhľadávačom porozumieť tomu, čo zobrazujú vaše obrázky.
Najlepšou praxou je vytvoriť alternatívny text pre každý obrázok pomocou kľúčových slov v ňom, ak je to možné, aby vyhľadávacie nástroje lepšie porozumeli obsahu vašich stránok dúfajúc, že vaše stránky budú vo výsledkoch vyhľadávania lepšie.
On page meta data
Prázdne TITLE tagy
Ak stránka nemá vyplnený názov alebo je značka názvu prázdna (v kóde vyzerá takto: <title></title>), spoločnosť Google a ďalšie vyhľadávacie nástroje sa sami rozhodnú, ktorý text sa zobrazí ako názov vašej stránky v úryvkoch SERP. To znamená, že nebudete mať kontrolu nad tým, čo ľudia uvidia vo vyhľadávači Google, keď nájdu vašu stránku.
Preto vždy, keď vytvárate novú webovú stránku, nezabudnite pridať optimalizovaný názov, ktorý by bol atraktívny aj pre používateľov.
Príliž dlhé TITLE tagy
Každá stránka by mala mať jedinečný názov bohatý na kľúčové slová. Zároveň by ste sa mali pokúsiť udržať stručné štítky názvov.Nadpisy, ktoré sú dlhšie ako 70 znakov, budú vyhľadávacími nástrojmi skrátené a vo výsledkoch vyhľadávania budú pôsobiť neprítažlivo. Aj keď sú vaše stránky vo vyhľadávačoch na prvej strane, ich názvy sú skrátené alebo neúplné, nezískajú toľko kliknutí, koľko by inak získali.
Duplicitné DESCRIPTION tagy
Podľa Matta Cuttsa je lepšie mať jedinečné meta popisy, ba dokonca je lepšie mať meta popisy prázdne, ako duplicitné na svojich stránkach. Preto sa uistite, že vaše najdôležitejšie stránky majú jedinečný a optimalizovaný popis stránky.
Duplicitné TITLE tagy
Názov stránky sa považuje za najdôležitejší prvok na stránke. Je to silný signál relevantnosti pre vyhľadávače, pretože im hovorí, o čom stránka skutočne je. Je samozrejme dôležité, aby názov obsahoval vaše najrelevantnejšie kľúčové slovo. Okrem toho by však každá stránka mala mať jedinečný názov, aby sa zabezpečilo, že vyhľadávacie nástroje nebudú mať problém pri určovaní, ktorá z webových stránok je pre dopyt relevantná. Stránky s duplicitnými názvami majú menšie šance na vysoké hodnotenie. Ak váš web obsahuje stránky s duplicitnými názvami, môže to mať negatívny vplyv aj na hodnotenie iných stránok.
Prázdne DESCRIPTION tagy
Aj keď meta popisy nemajú priamy vplyv na hodnotenie, sú stále dôležité, pretože vytvárajú úryvok textu, ktorý ľudia vidia vo výsledkoch vyhľadávania. Meta popis by mal „predať“ webovú stránku užívateľovi a povzbudiť ho k návšteve stránky.
Ak je meta popis prázdny, vyhľadávacie nástroje sa sami rozhodnú, čo zahrnú do útržku.
Príliž dlhé DESCRIPTION tagy
Aj keď meta popisy nemajú priamy vplyv na hodnotenie, sú stále dôležité, pretože vytvárajú úryvok, ktorý ľudia vidia vo výsledkoch vyhľadávania. Preto by popisy mali „predávať“ webovú stránku hľadajúcim a nabádať ich, aby na ne klikli. Ak je popis meta príliš dlhý, vyhľadávací nástroj ho skráti a používateľom sa môže zdať neatraktívny.
Prečo je SEO audit doležitý
Existuje niekoľko všeobecných dôvodov, prečo je spomínaná analýza dôležitá pre každú stránku. Jedným z nich je to, že vyhľadávače neustále aktualizujú svoje algoritmy pre lepšie vyhľadávanie a preto je dôležité o nich vedieť tak, aby ste mohli robiť na webe potrebné úpravy.
SEO analýza vám pomôže aj pri odhaľovaní chybných odkazov. Ak o nich neviete, tak ich nedokážete opraviť a tým pádom sa ľudia na vašu stránku nedostanú. Stratenú návštevnosť tak dokážete obnoviť vďaka tejto analýze, ktorá vás doslova zachráni.
V rámci využívania web stránky sú veľmi dôležité aj kľúčové slová, ktoré ľudia najčastejšie vyhľadávajú. Analýza týchto slov je kľúčový proces, na základe ktorého získate dôležité informácie o tom, čo presne vaša cieľová skupiny na internete vyhľadáva. Ak využijete možnosť zamerať kľúčové slová presne na skupinu ľudí, na ktorú to potrebujete, úspech príde skôr, ako by ste si mysleli.
Dôležitou otázkou z pohľadu návštevnosti webu je aj jeho obsah. Ten v žiadnom prípade nesmie byť neaktuálny, inak stratíte aj tých návštevníkov, ktorí na vašu stránku zablúdia. Svoj web preto nezabúdajte pravidelne aktualizovať tak, aby bol svieži a spĺňal požiadavky jeho návštevníkov.
Dôležitou súčasťou sú aj spätné odkazy, ktoré vám vedia tak isto veľmi pomôcť. Vyhnúť by ste sa mali tým, ktoré sú z nevhodných alebo nerelevantných zdrojov, nakoľko vám môžu pokaziť hodnotenie vo výsledkoch vyhľadávania.
Ak rozmýšľate o vytvorení vlastného webu alebo ste si ho už vytvorili, myslite na to, že SEO analýza je základným krokom k úspechu. Keďže ide o technický proces, vykonať by ho mal niekto so skúsenosťami, kto to urobí profesionálne a poriadne. Bez tejto analýzy však nemôžete očakávať, že bude vaša stránka navštevovaná a biznis úspešný tak, ako si prajete.