Doplnky, ktorých úlohou je ukladať dáta do medzi pamäte sú v súčasnosti veľmi populárne. Po tom, čo Google začal zohľadňovať rýchlosť načítavania stránok, pribudlo veľa nástrojov, ktorých úlohou je jediné. Urýchľovať načítavanie stránok pri ich ukladaní do medzi pamäte. Comet Cache je bezplatný doplnok od spoločnosti WebSharks, Inc. Ide o pomerne jednoduchý ale prepracovaný plugin.

Hoci je ukladanie dát do medzi pamäte pomerne zložitým procesom, Comet Cache zvláda túto úlohu na výbornú. Predstavme si ho preto trochu bližšie.

Comet Cache Lite

Comet Cache

Pre účely tohto článku sa budeme zaoberať s Comet Cache Lite, bezplatnou verziou pluginu, dostupnou na stiahnutie. Zatiaľ čo verzia Pro je veľmi silným nástrojom, bezplatná verzia je dostačujúca pre mnohé webové stránky.

Nastavenie nezaberie viac ako 2 minúty

Comet Cache

Comet Cache sa môže sa pochváliť tzv. „slávnou 2-minútovou inštaláciou“, podobnou ako „slávna 5-minútová inštalácia WordPressu.“ Nainštalovať WordPress za 5 minút sa nám síce nepodarilo (skôr to zaberie do 15 minút), plugin Comet Cache nainštalujete a spojazdníte naozaj veľmi rýchlo.

Comet Cache

Inštalácia je podobná ako v prípade akéhokoľvek iného pluginu. Či už ide o WP Rocket, W3 Total Cache, WP Super Cache alebo iný plugin, stačí ho raz stiahnuť, nainštalovať a viac sa oň netreba starať.

Iné nastavenia

Po nainštalovaní a nastavení pluginu máte na výber dve možnosti. Buď plugin necháte bežať na pozadí s prednastavenými hodnotami, alebo si ho nastavíte podľa svojich špecifických potrieb. Comet Cache totiž ponúka množstvo pokročilých funkcií, ktoré odporúčame využiť. Radia sa medzi ne nasledovné:

 • Automatic Cache Clearing
 • Cache Directory
 • Cache Expiration Time
 • Client-Side Cache
 • GET Requests
 • 404 Requests
 • Feed Caching
 • URI Exclusions
 • HTTP Referer Exclusions
 • User-Agent Exclusions
 • Apache Optimizations
 • Theme/Plugin Developers

Vo všeobecnosti platí, že ak nerozumiete nadpisu, nemali by ste sa o dané nastavenie zaujímať. Ak ale cítite potrebu, môžete si doplnok nastaviť do najmenších detailov.

Comet Cache

Chválime jednoduchosť a prehľadnosť nastavení s veľkými a zrozumiteľnými popismi. Ide o jediný plugin pre vyrovnávaciu pamäť, vďaka ktorému sa nemusíte báť trochu experimentovať. Spôsob, akým WebSharks rozložil možnosti, si zaslúži uznanie. Všetky funkcie pluginu sú prehľadne zoskupené na jednej obrazovke. Okrem toho každá z nich prichádza z krátkym a výstižným popisom, s cieľom pochopiť, na čo slúži. Niektoré z funkcií nemusíte pochopiť na prvý krát (napr. špecializovanú funkciu Apache Optimizations). Poďme si však opísať  najdôležitejšie z nich.

Rozšírené možnosti správy vyrovnávacej pamäte

Comet Cache

Plugin aktívne narába s pamäťou cache na vašich stránkach ihneď po jeho nainštalovaní. Deje sa tak na základe predvolených nastavení a po priradení domovskej stránky v nastaveniach pluginu.

Automatická voľba označená ako „Domovská stránka“ je vhodná pre blogy a stránky, ktoré narábajú s dynamickým obsahom na domovských stranách. Táto voľba sa však neodporúča v prípade iných ako blogových stránok. Pre tento prípad je k dispozícii funkcia Auto-Clear označená ako „Stránka príspevkov“, ktorú môžete nechať povolenú, v prípade že máte blog. Návštevníci stránky potom skutočne uvidia nové príspevky, ihneď potom ako budú zverejnené. Nemusia čakať na vymazanie pamäte cache. Okrem toho možno v závislosti od vašich taxonomických a hierarchických funkcií určiť, ktoré archívne stránky sa majú aktualizovať a ako často.

Čas vypršania vyrovnávacej pamäte

Comet Cache

Ukladanie dát do medzi pamäte je úžasná vec. Urýchľuje vašu stránku tým, že dodáva uloženú verziu webovej lokality namiesto toho, aby ju vždy nanovo načítavala. Každý však svoje webstránky aktualizuje v rôznych intervaloch. Možno blogujete raz za týždeň, alebo denne pridávate nové menu v rámci vašej reštaurácie. Ak prehliadač zobrazí návštevníkom menu z minulého týždňa, návštevníci sa k vám pravdepodobne viac nevrátia. Takže sa musíte najskôr uistiť o tom, či je vyrovnávacia pamäť pluginu Comet Chace správne nastavená. Interval mazania pamäte cache sa môže líšiť. Je iba na vás, či ho nastavíte napr. na 30 sekúnd, alebo hoci aj na niekoľko mesiacov. Keď budete aktualizovať vyrovnávaciu pamäť raz za týždeň alebo mesiac, staré cache súbory ostanú stále k dispozícii. Po tom, čo nejakým súborom vyprší platnosť, program ich jednoducho odstráni. Nájdenie správnej rovnováhy môže byť pre vás zložité, ale trochu experimentovania určite stojí za to. Nie ste si istý s niektorým z nastavení? Potom sa spoľahnite na prednastavené, defaultné hodnoty.

URI výnimky

Comet Cache

Zoberme si príklad reštaurácie s ponukou denného menu. Možno sa budete obávať toho, že vyrovnávacia pamäť zabráni aktualizácii denného menu. Nemusíte si však robiť starosti. Takzvané URI výnimky dokážu zamedziť tomu, aby sa určité stránky do vyrovnávacej pamäte vôbec dostali. Takže ak sa návštevníci budú zaujímať o spomínané denné menu, v rámci textovej oblasti danej stránky sa im zobrazia vždy k aktuálne informácie. Okrem toho je možné jednoducho nastaviť výnimky pre vyrovnávaciu pamäť s ohľadom na rôzne odkazujúce weby (v prípade, že sa na niekto na vaše stránky dostane napr. z Facebooku).

Comet Cache je najjednoduchším a užívateľsky najprívetivejším pluginom na ukladanie dát do vyrovnávacej pamäte. Plugin Comet Cache chválime za to, že je ľahko pochopiteľný a jednoducho ovládateľný. Pokročilé možnosti ktoré  ponúka môžete, ale nemusíte využiť. Všetky funkcie sú ľahko prístupné a zrozumiteľné.

Zhodnotenie a záver

Comet Cache sa ocitol v tvrdom súboji s konkurenciu. Existuje totiž niekoľko ďalších pluginov, ktoré robia presne to isté čo Comet Cache, pričom sú medzi používateľmi WordPressu pomerne populárne. Comet Cache je relatívne neznámy (60 000 inštalácií v porovnaní s miliónmi), existuje však dôvod, prečo je jedným z najlepších.

To, čo Comet Cache robí, robí veľmi dobre. Ukladanie do vyrovnávacej pamäte je rovnako rýchle ako v prípade pluginov W3 Total Cache a WP Super Cache. Navyše je vyrovnávacia pamäť pluginu Comet Cache rýchlejšia na veľkých webov s množstvom textu.

Ak už používate nejaký plugin na ukladanie do vyrovnávacej pamäte, skúste prejsť na CC. V prípade, že zatiaľ žiadny plugin nevyužívate, odporúčame nainštalovať priamo Comet Cache. Ide o jeden z najlepších pluginov na ukladanie dát do medzi pamäte. Aké sú vaše skúsenosti s týmto druhom pluginov? Podeľte sa s nimi v komentároch!

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Pridajte sa do nášho mailing listu a získajte najnovšie správy a aktualizácie od nášho tímu.

Úspešne ste sa prihlásili na odber