PRÍRUČKA ZÁKLADOV SEO OPTIMALIZÁCIE PRE VYHĽADÁVAČE

Pre koho je táto príručka určená?

Ak vlastníte, spravujete, speňažujete alebo propagujete obsah online s využitím vyhľadávania Google, táto príručka je určená pre vás. Ak máte záujem o základy SEO, ste na správnom mieste. Tipy a postupy v nej obsiahnuté majú za cieľ uľahčiť vyhľadávacím nástrojom prehľadávať, indexovať a pochopiť obsah na vašich webových stránkach.

Ak máte záujem o úplný prehľad o základoch SEO podľa najnovších trendov, ste na správnom mieste. Táto príručka neposkytuje tipy ani triky, vďaka ktorým by sa vašu stránka automaticky umiestnila vo vyhľadávaní Google na popredných miestach. S využitím nižšie uvedených postupov však možno dosiahnuť toho, že vyhľadávače začnú váš webový obsah prehľadávať, indexovať a správne chápať. Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO) je často o malých úpravách niekoľkých častí vašich web stránok. Avšak iba v kombinácii s inými optimalizačnými technikami majú výrazný vplyv na výkonnosť vášho webu čo sa organických výsledkov vyhľadávania týka. Pravdepodobne ste už o mnohých technikách obsiahnutých v tejto príručke počuli. Ide totiž o základné techniky, určené pre každú webovú stránku, bez ohľadu na to aká je veľká. Svoje stránky by ste mali optimalizovať spôsobom, aby čo najlepšie vyhovovali potrebám užívateľov. Jedným z týchto užívateľov sú vyhľadávacie nástroje, ktoré pomáhajú ostatným užívateľom objaviť váš obsah. Optimalizácia pre vyhľadávače preto znamená pomáhať vyhľadávačom správne pochopiť a odprezentovať Váš webový obsah. Optimalizačné techniky uvedené nižšie sa vzťahujú na akúkoľvek stránku. Dúfame, že náš sprievodca vám prinesie niekoľko nových nápadov na zlepšenie svojej web stránky.

Uvítame vaše otázky, príbehy o Vašich úspechoch na tomto poli ale aj akúkoľvek spätnú väzbu v komentároch.

Príručku SEO základov optimalizácie môžete zdieľať: zlepšíte tak kvalitu webu.

Príjemné čítanie!
Zdroj: Google.com

OBSAH

ZAČÍNAME: VIE O VAŠEJ STRÁNKE GOOGLE?

Zistite, či vašu stránku vyhľadávač Google správne zindexoval. Nechajte si vyhľadať domovskú stránku vášho webu. Ak sa vám zobrazí, znamená to, že je všetko v poriadku a váš web je zindexovaný. Na skúšku môžete napr. zadať „site: wikipedia.org“. Ak o vašich stránkach Google nič nevie – hoci denne prehľadáva miliardy stránok, niečo nie je v poriadku. Keď vyhľadávače vynechajú určitú lokalitu, deje sa tak najčastejšie z jedného z nasledujúcich dôvodov:

 

 • Stránka nie je dostatočne prepojená s inými stránkami na webe
 • Práve ste spustili novú webovú stránku a spoločnosť Google ju ešte nemala čas prehľadať
 • Dizajn stránky znemožňuje Google efektívne prehľadávať obsah
 • Google zaznamenal chybu pri pokuse o prehľadávanie stránok
 • Pravidlá zabraňujú spoločnosti Google v indexovom prehľadávaní vašej stránky

Ako dostanem svoje stránky do Google?

Zaradenie stránky do výsledkov vyhľadávania Google je bezplatné a jednoduché. Web stránky nie je potrebné odosielať do spoločnosti Google. Vyhľadávacie nástroje Google totiž disponujú automatizovaným systémom, ktorý neustále prehľadáva web na nové stránky. V skutočnosti nebola väčšina stránok zobrazujúcich sa vo výsledkoch vyhľadávania do Google ručne odoslaná. Tieto stránky boli pridané automaticky pri prehľadávaní webu. Zistite, ako sa spoločnosť Google dozvedá, prehľadáva a zobrazuje webové stránky. Prečítajte si pokyny pre správcov webových stránok na vytvorenie webových stránky priateľských pre Google. Google Search Console predstavuje nástroj, ktorý vám pomôže odoslať svoj obsah do spoločnosti Google a sledovať, ako sa správa v Google vyhľadávaní. Dokáže vám posielať upozornenia na kritické problémy, na ktoré Google narazí pri prehľadávaní vášho webu. Zaregistrujte sa do služby Search Console. Predtým ako začnete, odpovedzte na niekoľko základných otázok:

 • Zobrazujú sa moje webové stránky vo vyhľadávači Google?
 • Poskytujem používateľom vysokokvalitný obsah?
 • Zobrazuje sa moja firma na Googli?
 • Je môj obsah rýchly a ľahko dostupný na všetkých zariadeniach?
 • Je moja webová stránka bezpečná?

Ďalšie informácie nájdete na stránke http://g.co/webmasters. Zvyšok tohto dokumentu poskytuje návod na to, ako zlepšiť svoje stránky pre vyhľadávače, zoradené podľa témy. Kdispozícii je aj krátky kontrolný zoznam tipov na adrese http://g.co/WebmasterChecklist.

Budem potrebovať SEO experta?

SEO expertom je niekto, kto sa venuje optimalizácii webových stránok pre vyhľadávače. Ide o vyškolenú osobu, alebo tým expertov, ktorí vám pomôže zlepšiť viditeľnosť vašich stránok vo vyhľadávačoch. Ak sa budete riadiť touto príručkou, získate dostatok informácií na to, aby ste váš web mohli optimalizovať svojpomocne. Okrem toho sú služby SEO experta na zváženie. Ide o veľké rozhodnutie, ktoré môže potenciálne zlepšiť vaše stránky a ušetriť váš čas. Zvážte preto všetky výhody prenájmu SEO experta, ale aj možné škody nezodpovednej SEO stratégie. Mnohí konzultanti a SEO agentúry poskytujú pre majiteľov webových stránok užitočné služby:

 • analýzu obsahu alebo štruktúry vášho webu
 • technické poradenstvo v oblasti vývoja webových stránok: napr. hosting, presmerovania, chybové stránky, používanie
 • jazyka JavaScript
 • správa obsahu
 • správa on-line kampaní na rozvoj podnikania
 • výskum kľúčových slov
 • SEO školenia
 • podporu v prípade špecifických trhov a geografických oblastí

Pred tým ako sa začnete oboznamovať so SEO prečítajte si niečo o tom, ako fungujú vyhľadávače. Odporúčame, aby ste si preštudovali celú príručku, pričom sa zamerajte na tieto témy:

 • Google 101: Ako Google prehľadáva, indexuje a zobrazuje web
 • Pokyny spoločnosti Google pre správcov webu
 • Ako si najať dobrého SEO experta

Uvažujete o externých službách SEO experta? Čím skôr sa na neho obrátite, tým lepšie. Skvelým časom je moment, keď uvažujete o redizajne stránok alebo plánujete spustenie novej stránky. Iba tak docielite toho, že budú vaše stránky od začiatku navrhnuté správne s ohľadom na SEO. Dobré SEO môže by taktiež nápomocné pri vylepšovaní už existujúcich stránok.

POMÔŽTE VYHĽADÁVAČU GOOGLE OBJAVIŤ VÁŠ OBSAH

Predpokladom na to aby sa vaše stránky zobrazovali v Googli je ubezpečiť sa o tom, že ich Google dokáže nájsť. Najlepším spôsobom, ako toho dosiahnuť, je odoslať súbor Sitemap (mapa stránok). Mapa stránok je súborom, ktorý vyhľadávače informuje o nových alebo zmenených stránkach na vašom webe. Získajte viac informácií o tom, ako vytvoriť a odoslať súbor Sitemap. Google sa o nových stránkach dozvedá aj prostredníctvom odkazov z iných stránok. Ďalšie informácie o tom, ako vaše stránky zviditeľniť, budú k dispozícii v tomto dokumente neskôr.

POVEDZTE VYHĽADÁVAČU GOOGLE, KTORÉ STRÁNKY NEMÁ INDEXOVAŤ

Osvedčené postupy

V prípade citlivých informácií zablokujte prístup k prehľadávaniu pomocou súboru robots.txt

Súbor „robots.txt“ sprostredkováva informáciu o tom, o ktoré časti vašej webovej stránky sa má vyhľadávač zaujímať. Tento súbor, ktorý musí byť vždy pomenovaný „robots.txt“, je umiestnený v koreňovom adresári vášho webu. Môže však nastať situácia, že stránky zablokované súborom robots.txt ostanú stále prístupné. V takom prípade by ste mali zvoliť bezpečnejšiu metódu.

robots.txt subor

Možno budete chcieť zabrániť tomu, aby vyhľadávacie nástroje pristupovali k určitým stránkam, nakoľko tie môžu byť pre používateľov nezaujímavé. Pre tento účel je v rámci Google Search Console k dispozícii nástroj v podobe generátora súboru robots.txt. V prípade že je viacero vašich stránok umiestnených na subdoménach a vy by ste chceli zabrániť tomu, aby sa k nim vyhľadávacie nástroje dostali, musíte vytvoriť separátny súbor robots.txt pre každú z nich. Ďalšie informácie ohľadom súboru „robots.txt“ nájdete v tomto Sprievodcovi pre správcov webu.

Prečítajte si niekoľko ďalších spôsobov, ako zabrániť zobrazovaniu obsahu vo výsledkoch vyhľadávania.

Vyvarujte sa:

 • Zabráňte tomu, aby sa výsledky vášho interného vyhľadávania zobrazovali vo výsledkoch vyhľadávania Google. Používatelia neradi klikajú na také výsledky, ktoré priamo nesúvisia s ich dopytmi.
 • Zabráňte prehľadávaniu takých URL odkazov, ktoré boli vytvorené na základe služby Proxy.

Pre citlivé informácie použite bezpečnejšie metódy

Robots.txt nie je ideálnym spôsobom ako bezpečne zablokovať citlivý obsah na vašich stránkach. Tento súbor iba hovorí, že k určitým stránkam by roboti nemali pristupovať a indexovať ich, ale na druhej strane im v tom nemôže zabrániť. Vyhľadávače môžu stále odkazovať na zablokované webové adresy, najmä na také, ktoré existujú vo forme URL odkazov nachádzajúcich sa niekde na internete. Okrem toho dokáže zvedavý používateľ ľahko prehľadať adresáre alebo podadresáre a získať tak prístup k špecifickým URL adresám, ktoré ho zaujímajú. V takom prípade sa odporúča použiť značku noindex. Iba tak dokáže bezpečne zabrániť tomu, aby sa určitá stránka vášho webu zobrazovala v Google. Ešte vyššia bezpečnosť sa dá docieliť vtedy, ak na prístup k určitej stránke budete požadovať heslo, alebo ju úplne odstránite.

POVEDZTE VYHĽADÁVAČU GOOGLE, KTORÉ STRÁNKY NEMÁ INDEXOVAŤ

Keď vyhľadávače indexovo prehľadávajú vašu stránku, mala by sa im zobrazovať rovnakým spôsobom ako sa zobrazuje používateľom. Pre optimálne vykresľovanie stránok je preto vždy potrebné, aby mal vyhľadávací robot Googlebot prístup k súborom JavaScript, CSS ako aj obrázkom použitým na vašom webe. Ak v súbore robots.txt znemožníte prístup k týmto komponentom, môže to mať za následok, že vyhľadávače váš webový obsah nesprávnym spôsobom vykreslia a zindexujú.

Osvedčené postupy

 • Uistite sa, že program Googlebot môže pristupovať k súborom JavaScript, CSS a obrázkom pomocou nástroja Fetch as Google. Týmto spôsobom vyhľadávací nástroj Googlebot vidí a vykresľuje váš obsah. Na tomto mieste môžete identifikovať a opraviť niekoľko problémov súvisiacich s indexovaním vašich stránok.
 • S použitím vyhľadávacej konzoly Google skontrolujte a otestujte súbor robots.txt.

Vytvárajte jedinečné nadpisy pre vaše stránky

Značka <title> informuje používateľov a vyhľadávače o tom, čo je témou konkrétnej stránky. Značka <title> by mala byť súčasťou prvku <head> v rámci dokumentu HTML. Dajte si preto záležať na jedinečných nadpisoch všetkých vašich stránok.

title tag

Vytvárajte dobré nadpisy a sumáre, ktoré sa zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania

Zobrazuje sa vaša webová stránka vo výsledkoch vyhľadávania? Potom sú nadpisy jednotlivých stránok prvou vecou, ktorú si možno vo výsledkoch vyhľadávania Google všimnúť (ak sa chcete dozvedieť viac v súvislosti s výsledkami Google vyhľadávania, preštudujte si anatómiu výsledkov vyhľadávania). Názov vašej domovskej stránky môže byť totožný s názvom vašej firmy, pričom môže byť doplnený aj o ďalšie dôležité informácie, ako napr. fyzickú polohu firmy, jej hlavné zameranie či ponuku produktov.

Osvedčené postupy

Presne popíšte obsah stránky

Zvoľte nadpis, ktorý sa ľahko číta a ktorý prirodzene a efektívne komunikuje tému obsiahnutú na stránke.

Vyvarujte sa:

 • Nadpisom, ktoré nijako nesúvisia s obsahom na stránke.
 • Používaniu predvolených alebo neurčitých nadpisov ako „Untitled“ alebo „NewPage 1“.

Vytvárajte jedinečné nadpisy pre každú stránku

Každá stránka vášho webu by mala v ideálnom prípade obsahovať jedinečné nadpisy. Iba tak sa Google dozvie o tom, čo danú stránku charakterizuje a odlišuje od ostatných. Ak sú súčasťou vášho webu samostatné stránky pre mobilné zariadenia, nezabudnite na dobré nadpisy aj pre mobilnú verziu.

Vyvarujte sa:

 • Používaniu jedného nadpisu na všetkých stránkach vášho webu alebo v rámci veľkej skupiny stránok.

Používajte stručné, ale opisné nadpisy

Nadpisy by mali byť skôr kratšie ale informatívne. Ak je nadpis príliš dlhý alebo krátky, môže z neho Google zobraziť iba určitú časť alebo automaticky vygenerovať úplne iný nadpis. Ten sa následne zobrazí vo výsledkoch vyhľadávania. Google môže taktiež zobrazovať rôzne nadpisy v závislosti od dopytov používateľov alebo s ohľadom na zariadenia, pomocou ktorého používatelia obsah vyhľadávajú.

Vyvarujte sa: 

 • Písaniu extrémne dlhých nadpisov, ktoré môžu byť pre používateľov mätúce
 • Nepotrebným kľúčovým slovám v nadpisoch

Používajte popisné meta značky (meta tagy)

Popisné meta značky na stránkach poskytujú Google a iným vyhľadávačom akýsi súhrn toho, aký obsah na danej stránke možno nájsť. Nadpisy stránok môžu obsahovať niekoľko slov alebo fráz, zatiaľ čo meta značkou sa rozumie jedna, dve vety, alebo dokonca krátky odsek. Google Search Console poskytuje šikovný nástroj, vďaka ktorému získate prehľad o všetkých použitých meta značkách na vašom webe. Príliš krátke, dlhé, duplicitné, alebo často krát opakujúce sa meta značky môžete jednoducho odstrániť.
popisne meta tagy

Aké výhody prinášajú popisné meta značky?

Popisné meta značky sú dôležité, nakoľko Google ich môže použiť ako sumáre pre vaše stránky. Zdôrazňujeme „môže“, pretože Google sa rozhoduje na základe toho, či sú sumáre v súlade s dopytmi používateľov. Pridávanie popisných meta značiek na každú stránku sa však vždy odporúča. Na tomto blogu sa nachádza niekoľko informačných článkov o problematike sumárov a popisných meta značiek. Dobrý článok o tom, ako vytvárať skvelé nadpisy sumáre sa nachádza aj v našom Centre pomoci pre vývojárov.

popis stránky

Osvedčené postupy

Nadpis byť mal byť presným zhrnutím obsahu stránky

Vytvárajte nadpisy, ktoré budú rovnako informatívne ako zaujímavé. Hoci v prípade meta značiek neexistuje minimálna alebo maximálna dĺžka textu, odporúčame vám ubezpečiť sa o tom, že je dostatočne dlhý na to, aby sa zobrazil vo vyhľadávaní (používatelia môžu vidieť rôzne dĺžky sumárov v závislosti od toho, aké zariadenia používajú na vyhľadávanie).

Vyvarujte sa:

 • Písaniu meta značiek, ktorá nesúvisia s obsahom na stránke
 • Používaniu všeobecných popisov ako napr. „Toto je webová stránka“ alebo „Stránka o baseballových kartách“.
 • Vytváraniu popisov iba na základe kľúčových slov.
 • Kopírovaniu a vkladaniu celého obsahu dokumentu do meta značiek

Píšte jedinečné popisy pre každú stránku

Odporúča sa písať odlišné popisy v rámci meta tagov každej stránky. Pomáha to používateľom aj Google a to najmä v prípade vyhľadávania pomocou site: operátora. V prípade, že majú vaše stránky tisícky alebo dokonca milióny stránok, ručné spracovanie meta značiek nebude pravdepodobne možné. V tomto prípade si môžete nechať popisné meta značky automaticky vygenerovať na základe obsahu každej stránky.


Vyvarujte sa:

 • Používaniu jednej meta značky na všetkých stránkach vášho webu, alebo vo veľkej skupine stránok.

Používajte header tagy na zdôraznenie dôležitého textu

Vzhľadom na to, že nadpisy bývajú v porovnaní s normálnym textom väčšie, pochopiteľne je im prikladaná väčšia váha. Ide o vizuálny prvok, ktorý používateľov hovorí, že tento text môže byť pre nich dôležitý. Používaním nadpisov rôznej veľkosti možno vytvárať hierarchickú štruktúru obsahu podľa potreby.

Podobne ako pri písaní konceptu na veľký papier, zvážte hlavné a menej podstatné body obsahu a na základe toho sa rozhodnite, kde použijete rôzne veľké nadpisy.

Vyvarujte sa:

 • Vkladaniu takého textu do header tagu, ktorý nie je relevantný so štruktúrou vašej stránky

 • Používaniu header tagov v prípade, kedy je vhodnejšie použitie značky <em> a <strong>

 • Nezmyslenému striedaniu rôznych veľkostí nadpisov

Osvedčené postupy

Predstavte si, že vytvárate koncept


Podobne ako pri písaní konceptu na veľký papier, zvážte hlavné a menej podstatné
body obsahu a na základe toho sa rozhodnite, kde použijete rôzne veľké nadpisy.


Vyvarujte sa:

 • Vkladaniu takého textu do header tagu, ktorý nie je relevantný so štruktúrou vašej stránky
 • Používaniu header tagov v prípade, kedy je vhodnejšie použitie značky <em> a <strong>
 • Nezmyslenému striedaniu rôznych veľkostí nadpisov

Používajte nadpisy s mierou

Používajte header tagy tam, kde to dáva zmysel. Príliš veľa header tagov na stránke môže používateľov zneistiť, pričom môžu stratiť prehľad o tom, kde sa končí jedna téma a kde začína druhá.

Vyvarujte sa:

 • Nadmernému používaniu header tagov na stránke
 • Veľmi dlhým nadpisom
 • Používaniu header tagov iba na štylizáciu textu bez akéhokoľvek vplyvu na obsah

Pridajte štruktúrované údaje

Štruktúrované údaje sú kódom, ktorý možno pridávať na stránky. Slúžia na to, aby vyhľadávacím nástrojom uľahčil porozumieť obsahu, nachádzajúcom sa na vašej stránke. Okrem toho dokážu adekvátnym spôsobom zatraktívniť obsah vo výsledkoch vyhľadávania. Práve týmto spôsobom môžete na svoje stránky prilákať ten správny druh zákazníkov.

strukturovane udaje
V prípade, že máte internetový obchod a k vybranej produktovej stránke pridáte štruktúrované údaje, môže to byť užitočné. Tieto informácie sa následne zobrazia vo výsledkoch vyhľadávania pre relevantné dopyty. Nazývame ich „bohatými výsledkami vyhľadávania“. Okrem toho sa štruktúrované údaje používajú na zobrazovanie relevantných výsledkov v iných formátoch. Napríklad, ak máte obchod so stavebninami, pridaním otváracích hodín môžete zákazníkov informovať o tom, kedy je váš obchod otvorený.
otvatvaracie hodiny

Označovať možno veľa relevantných entít:

 • Produkty, ktoré predávate
 • Miesto podnikania
 • Videá o vašich produktoch alebo podnikaní
 • Otváracie hodiny
 • Zoznamy udalostí
 • Recepty
 • Firemné logo a oveľa viac!

Pozrite si úplný zoznam podporovaného obsahu

Odporúčame vám, aby ste označovali svoj obsah výhradne za použitia podporovaných štruktúrovaných údajov. Značky môžete na svoje stránky pridávať prostredníctvom HTML alebo za použitia nástrojov, akým je Zvýrazňovač dát a Pomocník pre označovanie (viac informácií o nich nájdete v sekcii Osvedčené postupy).

Osvedčené postupy

Značky skontrolujte pomocou Nástroja na testovanie štruktúrovaných údajov

Po pridaní štruktúrovaných údajov do vášho obsahu ich môžete otestovať nástrojom od Google. Môžete buď zadať URL adresu, na ktorej sa nachádza takýto obsah, alebo skopírovať skutočný kód HTML obsahujúci značky.

Vyvarujte sa:

 • Používaniu neplatných značiek

Použite Zvýrazňovač dát

Ak chcete získať jednotlivé značkovacie kódy určené na skopírovanie a priame vloženie na vašu stránku (bez zmeny zdrojového kódu), vyskúšajte nástroj Zvýrazňovač. Ide o bezplatný nástroj v rámci Search Console.

Vyvarujte sa:

 • Zmenám zdrojového kódu vašej stránky, pokiaľ si nie ste istí správnou implementáciou značiek.

Sledujte správanie vašich označených stránok

Prehľad štruktúrovaných údajov v Search Console zobrazuje, koľko stránok je na vašom webe určitým spôsobom označených, koľkokrát boli takéto stránky zobrazené vo výsledkoch vyhľadávania a koľko kliknutí zaznamenali za posledných 90 dní. K dispozícii je tiež prehľad o všetkých zistených chybách.

Vyvarujte sa:

 • Pridávaniu značiek, ktoré nie sú pre používateľov viditeľné
 • Vytváraniu falošných recenzií alebo pridávaniu irelevantných značiek.

SPRAVUJTE VZHĽAD VO VÝSLEDKOCH VYHĽADÁVANIA GOOGLE

Správne štruktúrované dáta na vašej stránke umožňujú ťažiť z rôznych špeciálnych funkcií, ktoré sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania. Radia sa k nim hviezdičky recenzií, rôzne ozdobné prvky a ďalšie. Pozrite si galériu výsledkov vyhľadávania pre vašu stránku

USPORIADAJTE HIERARCHIU SVOJICH STRÁNOK

Pochopte, ako vyhľadávače pristupujú k URL odkazom

Vyhľadávače potrebujú jedinečné URL odkazy k tomu, aby mohli prehľadávať a zindexovať obsah, ktorý následne ponúknu používateľom vrámci výsledkov vyhľadávania. Rôzny obsah – napríklad rôzne produkty v obchode – rovnako ako ich variácie potrebujú samostatné URL adresy k tomu, aby sa dali vhodným spôsobom zobraziť vo vyhľadávaní.

Webové adresy sa zvyčajne skladajú z niekoľkých rôznych sekcií:

protocol://hostname/path/filename?querystring#fragment

Napríklad:

https://www.example.com/RunningShoes/Womens.htm?size=8#info

Google odporúča, aby všetky weby používali https: //. Hostname je miestom, kde sa nachádzajú všetky vaše stránky, pričom ide o rovnakú doménu, ktorú možno využiť aj na odosielanie e-mailov. Google rozlišuje medzi verziou „www“ a „bez-www“ (napríklad „www.example.com“ alebo len „example.com“). Pridávať webové stránky do aplikácie Search Console sa odporúča vo formáte http:// a https://, ako aj vo formáte „www“ a „bez-www“.

Cesta, názov súboru a reťazec dopytu určujú, ku ktorému obsahu z vášho servera je možné pristupovať. V týchto troch častiach sa rozlišujú veľké a malé písmená, takže „SÚBOR“ by viedol k inej adrese URL ako „súbor“. Názov hostiteľa a protokol sa môže písať malým ale aj veľkým písmom, veľké alebo malé písmená tu nezohrávajú žiadnu úlohu. Fragment (v tomto prípade „#info“) zvyčajne označuje časť stránky, ktorá má byť zobrazená. Keďže samotný obsah je zvyčajne rovnaký bez ohľadu na fragment, vyhľadávače ho zvyknú ignorovať.

Pri odkazovaní na domovskú stránku je koncová lomka po názve hostiteľa nepovinná, pretože vedie k rovnakému obsahu („https://example.com/“ je to isté ako „https://example.com“). Pri ceste a názve súboru by sa koncová lomka považovala za inú adresu URL (odkazujúcu buď na súbor alebo adresár), napríklad „https://example.com/fish“ nie je to isté ako „https://example.com/fish/ „.

Dobrá navigácia na stránke je pre vyhľadávače dôležitá

Dobrá navigácia na web stránke je veľmi dôležitá, pretože návštevníkom uľahčuje prístup k požadovanému obsahu. Pomáha tiež vyhľadávačom pochopiť rozdiely medzi dôležitosťou jednotlivých stránok na webe. Hoci výsledky vyhľadávania sa týkajú všetkých stránok bez rozdielu, Google rozlišuje medzi stránkami s väčšou a menšou autoritou.

struktura adresarov

Navigáciu vytvárajte s ohľadom na domovskú stránku

Všetky stránky spadajú pod domovskú alebo „koreňovú“ stránku, ktorá je zvyčajne najnavštevovanejšia. Pre mnohých návštevníkov stránky ide o akýsi východiskový bodom navigácie. V prípade, že váš web obsahuje viacero stránok, mali by ste začať premýšľať o tom, ako návštevníkom uľahčiť prechod na stránky s konkrétnejším obsahom. V prípade, že máte dostatok stránok týkajúcich sa konkrétnej témy, je zmysluplné vytvoriť stránku s popisujúcim obsahom (napríklad koreňová stránka -> súvisiaci zoznam tém -> konkrétna téma). To isté platí aj o viacerých produktoch, ktoré by sa mali radiť do viacerých kategórií a podkategórií.

Použite omrvinkovú navigáciu

Omrvinková navigácia sa zvyčajne zobrazuje horizontálne v hornej časti webovej stránky, zvyčajne pod názov stránky alebo hlavičkou. Takáto navigácia dáva používateľom možnosť udržať si prehľad o polohe v rámci webovej stránky. Na zobrazenie omrvinkovej navigácie sa odporúča použitie štruktúrovaných údajov.

jednoducha navigacia

Vytvorte pre používateľov jednoduchú navigačnú stránku

Navigačná stránka predstavuje jednoduchú stránku, ktorá poskytuje prehľad o štruktúre vášho webu. Obvykle pozostáva z hierarchického zoznamu stránok vášho webu. Návštevníkom dokáže pomôcť v prípade, že majú problémy s interným vyhľadávaním. Zatiaľ čo vyhľadávače ju budú tiež indexovať, jej zmyslom bude predovšetkým uľahčenie interného vyhľadávania.

Osvedčené postupy

Vytvorte prirodzenú hierarchiu odkazov

Uľahčite používateľom prechod zo všeobecného obsahu na konkrétnejší. Ak to dáva zmysel pridajte navigačné stránky a efektívne ich prepojte s internou štruktúrou odkazov. Uistite sa, že všetky stránky vášho webu sú prístupné prostredníctvom odkazov. Eliminujte potrebu interného vyhľadávania na minimum. Ak je to vhodné, odkazujte na podobné stránky na vašom webe.

Vyvarujte sa:

 • Vytváraniu zložitých webových stránok a navigácie
 • Prepájaniu každej stránky s každou ďalšou stránkou na vašom webe

Používajte textové odkazy

Navigácia na vašej web stránke by mala pozostávať v prevažnej miere z textových odkazov. Iba tak vyhľadávačom uľahčíte indexáciu a pochopenie vašej stránky. Ak používate JavaScript, používajte elementy „a“ a vytvárajte URL odkazy s atribútom „href“.

Vyvarujte sa:

 • Vytváraniu navigácie založenej na obrázkoch a animáciách
 • Vyžívaniu skriptov a pluginov pre navigáciu

Vytvorte navigačnú stránku pre používateľov a mapu stránok pre vyhľadávače

Pre potreby používateľov vytvorte jednoduchú navigačnú stránku so všetkými vašimi
stránkami, alebo najdôležitejšími stránkami (ak ich máte stovky alebo tisíce). Vytvorte súbor Sitemap XML, ktorý vyhľadávačom pomôže nájsť nový, resp. aktualizovaný obsah na vašom webe. Jeho súčasťou by mali byť všetky relevantné URL odkazy spolu s dátumom poslednej úpravy.

Vyvarujte sa:

 • Zabránte tomu, aby bola vaša navigačná stránka neaktuálna s nefunkčnými odkazmi.
 • Vytváraniu navigačných stránok bez akéhokoľvek vzťahu k obsahovej štruktúre webu

Odhaľte neexistujúce 404 stránky

Používatelia príležitostne narazia na stránku, ktorá na vašom webe neexistuje. Tento prípad môže nastať vtedy, keď sú nefunkčné odkazy alebo po zadaní nesprávnej URL adresy. V prípade, že máte 404 stránky, ktoré používateľov presmerujú späť na funkčnú stránku môže to výrazne zlepšiť ich používateľskú skúsenosť. Vaše 404 stránky by mali ideálne odkazovať späť na vašu hlavnú stránku, pričom ich súčasťou by mali byť odkazy na populárny alebo súvisiaci obsah. Pomocou služby Google Search Console si môžete nechať zobraziť neexistujúce zdroje webových adries.

Vyvarujte sa:

 • Indexovaniu vašich 404 stránok vyhľadávačmi (uistite sa, že je váš webový server je nakonfigurovaný tak, aby vracal stavový kód HTTP 404. V prípade webových stránok založených na JavaScripte by mala byť k dispozícii metaznačka noindex robots.
 • Blokovaniu prehľadávania 404 stránok prostredníctvom súboru robots.txt.
 • Používaniu iba neurčitých stavových oznámení ako „Nenašiel (a)“, „404“ a podobne
 • Takému dizajnu 404 stránok, ktorý nie je v súlade so zvyškom vášho webu.

Každý URL odkaz by sa mal týkať obsahu na stránke

Popisné názvy kategórií a stránok môžu z vášho webu spraviť dobre organizované miesto. Okrem toho môžu byť takéto „priateľské“ URL odkazy lepšie čitateľné pre vašich návštevníkov. Na druhej strane extrémne dlhé a tajuplné URL odkazy s minimálnym počtom sú nevhodné.

nevhodny odkaz
URL odkaz uvedení vyššie je mätúci a nesprávny.
vhodny odkaz
Niektorí používatelia môžu na vašu stránku odkazovať pomocou URL odkazu s relevantným textom kotvy. Relevantné slová obsiahnuté v odkaze, poskytujú cennú informácio o obsahu nachádzajúcom sa na stránke.

URL adresy sa zobrazujú vo výsledkoch vyhľadávania

Majte na pamäti, že URL odkazy sa zvyknú zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania. Spoločnosť Google zohľadňuje všetky typy URL odkazov, a to aj v takom prípade, že sú zlé. Vytvárajte ich preto s dôrazom na to, aby boli čo najjednoduchšie.

Osvedčené postupy

URL odkazy by mali obsahovať slová
URL odkazy obsahujúce relevantné slová sú pre návštevníkov najlepšie.

Vyvarujte sa:

 • Používaniu dlhých URL odkazov s nepotrebnými parametrami a ID reláciami
 • Výberu všeobecných názvov pre stránk ako napr. „page1.html“.
 • Používanie nadbytočných kľúčových slov ako napr. „baseballové karty- baseballové karty-baseballcards.htm“.

Vytvárajte jednoduchú adresárovú štruktúru

Používajte dobre organizovanú adresárovú štruktúru, ktorá vašim návštevníkom umožní ľahko nájsť požadovaný obsah.

Vyvarujte sa:

 • Vytváraniu veľkého množstva podadresárov ako napr. „… / dir1/dir2/dir3/dir4/dir5 / dir6 / page.html“.
 • Používaniu názvov adresárov, ktoré nemajú žiadny vzťah obsahu

Na vybraný obsah odkazujte jednou verziou URL adresy

Nie je vhodné keď na rovnaký obsah odkazujú dve rôzne URL adresy. Skôr je potrebné zabezpečiť, aby bol požadovaný obsah dostupný prostredníctvom iba jednej URL adresy. Ak zistíte, že ľudia pristupujú k rovnakému obsahu prostredníctvom viacerých URL adries, je vhodnejšie nastaviť 301 presmerovanie z neželanej URL adresy na správnu URL adresu. V prípade, že nie je presmerovanie možné, použite kanonickú URL adresu alebo prepojovací prvok rel = „canonical“.

Vyvarujte sa:

 • Odkazovaniu na rovnaký obsah z viacerých URL adries, napríklad „domena.com/stranka.html“ a „sub.domena.com/stranka.html“.

OPTIMALIZUJTE OBSAH NA VAŠEJ STRÁNKE

Urobte z vašej stránky zaujímavé a užitočné miesto

Tvorba presvedčivého a užitočného obsahu pravdepodobne ovplyvní vaše webové stránky viac, než akýkoľvek iný faktor, o ktorom tu píšeme. Používatelia vedia dobrý obsah oceniť a keď ho uvidia, pravdepodobne ho budú zdieľať s ďalšími používateľmi. Môže sa tak diať prostredníctvom blogových príspevkov, služieb sociálnych médií, e-mailov, fór a podobne. Takáto angažovanosť pomáha pri budovaní dobrej povesti.

zdielanie www stranky

Zistite, čo vaši čitatelia chcú (a dajte im to)

Premýšľajte o slovách, ktoré by mohli používatelia použiť na vyhľadanie určitého obsahu. Zbehlejší znich pravdepodobne použijú iné kľúčové slová. Napríklad dlhoročný futbalový fanúšik bude pravdepodobne vyhľadávať na základe kľúčového slova [fifa], čo je akronym pre Fédération Internationale de Football Association, zatiaľ čo nový fanúšik zrejme použije všeobecnejší výraz ako napr. [futbalové playoffs]. Zohľadnenie týchto rozdielov vo vyhľadávaní a pri písaní obsahu (pomocou dobrého mixu kľúčových slov) vám môže pomôcť.

Služba Google AdWords ponúka šikovný plánovač kľúčových slov vďaka ktorému možno objaviť nové varianty kľúčových slov. Okrem toho zobrazuje približný počet vyhľadávaní pre každé kľúčové slovo. Rovnako aj Google Search Console vám v rámci Search Analytics Report poskytne najčastejšie vyhľadávacie dopyty, ktoré nejakým spôsobom súvisia svaším webom, vrátane takých, ktoré sú zárukou vyššej návštevnosti. Odporúča sa písať originálne texty, prinášať spravodajstvo, alebo využiť jedinečného postavenia vďaka dobrej používateľskej základni.

Osvedčené postupy

Píšte ľahko čitateľné texty

Používatelia majú radi obsah, ktorý je s ľahkosťou napísaní a dobre stráviteľný.

Vyvarujte sa:

 • Písaniu nedbalého textu s mnohými pravopisnými a gramatickými chybami
 • Trápneho alebo zle napísaného obsahu
 • Pridávniu textov do obrázkov a videozáznamov: používatelia ich budú chcieť skopírovať a vyhľadávače ich nebudú môcť prečítať.

Usporiadajte svoje témy jasne

Obsah na stránke štylizujte spôsobom, aby mali návštevníci dobrý pocit z toho, kde začína jedna obsahová téma a kde druhá končí. Obsah sa odporúča deliť do logických odsekov alebo blokov. Používateľom tak umožníte rýchlejšie nájdenie požadovaného obsahu.

Vyvarujte sa:

 • Veľkému množstvu textu bez odsekov, podnadpisov a pod.

Vytvárajte nový, unikátny obsah

Vďaka novému obsahu si nielenže udržíte existujúcu základňu návštevníkov, ale takýmto obsahom dokážete priláka na vašu stránku aj návštevníkov nových.

Vyvarujte sa:

 • Opätovnému písaniu o existujúcom obsahu (alebo dokonca kopírovaniu), ktorý používateľom prinesie iba malú hodnotu.
 • Existencii duplicitného alebo takmer duplicitného obsahu na vašich stránkach.

Optimalizujete obsah pre používateľov, nie pre vyhľadávače

Prispôsobujte svoje stránky potrebám návštevníkov. Píšte o témach o ktoré je najväčší záujem. Okrem toho sa snažte o to, aby boli správne optimalizované pre vyhľadávače

Vyvarujte sa:

 • Vkladaniu nepotrebných kľúčových slov určených pre vyhľadávače, ktoré môžu byť pre používateľov nezmyselné alebo dokonca nepríjemné
 • Klamlivému skrývaniu textu pred návštevníkmi, ale jeho zobrazovaniu vo vyhľadávačoch.

Používajte odkazy opatrne

Vytvárajte dobré textové odkazy

Text odkazu je viditeľnou časťou odkazu. Tento text hovorí používateľom a Googlu niečo o stránke, na ktorú sa odkazuje. Odkazy na vašej stránke môžu byť interné (v rámci vašej stránky) alebo externé (odkazujúce na cudzie stránky) V oboch prípadoch platí, že čím je text kotvy lepší, o to lepšie budú používatelia ale aj Google chápať to, o čom je stránka na ktorú sa odkazuje.

odkaz na stranke

Pomocou vhodného textu kotvy môžu používatelia a vyhľadávače ľahšie pochopiť, o čom je stránka na ktorú sa odkazuje

Osvedčené postupy

Používajte popisný text

Text kotvy by mal poskytovať základný údaj o tom, čo sa nachádza na stránke na ktorú sa odkazuje.

Vyvarujte sa:

 • Písaniu všeobecných kotevných textov ako napr. „stránka“, „článok“ alebo „kliknite sem“.
 • Používaniu textov, ktoré sú mimo témy alebo ktoré žiadnym spôsobom nesúvisia s obsahom na stránke na ktorú sa odkazuje

Píšte stručné texty

Zamerajte sa na krátke, ale opisné texty s niekoľkými slovami alebo krátkymi frázami.

Vyvarujte sa:

 • Písaniu dlhých kotevných textov, zdĺhavých viet alebo príliš krátkych textov

Formátujte odkazy, aby boli ľahko rozpoznateľné

Uľahčite používateľom rozlišovať medzi bežným textom a kotevným textom vašich odkazov. Obsah na stránke bude pre nich menej užitočným, ak odkazy ľahko prehliadnu, alebo na ne náhodne kliknú.

Vyvarujte sa:

 • Používaniu CSS alebo textového štýlov na vytváranie odkazov, ľahko zameniteľných s bežným textom.

Dbajte aj na správne kotevné texty v prípade interných odkazov

Nezabudnite venovať dostatočnú pozornosť vytváraniu kotevných textov v rámci interného odkazovania. Môže to pomôcť používateľom aj Google zlepšiť navigáciu na vašich stránkach.

Vyvarujte sa:

 • Používaniu príliš dlhého textu kotvy optimalizovaného len pre vyhľadávače • Vytváraniu nepotrebných odkazov, ktoré nezlepšujú navigáciu na webe

Buďte opatrní, na koho odkazujete

V prípade, že odkazujete na inú webovú lokalitu prenášate na ňu určitú reputáciu. Niekedy toho používatelia dosahujú pridávaním odkazov na svoje vlastné stránky v rámci komentárov. Niekedy sa možno budete chcieť o určitej webstránke zmieniť negatívnym spôsobom. Predstavte si napríklad, že píšete príspevok na blogu o téme spamu, pričom by ste radi odkázali na web, ktorý vás nedávno spamoval. Na daný web by ste chceli upozorniť ostatných používateľov, preto pripojíte odkaz na danú stránku. Určite si však nebudete priať, aby vás takýto odkaz negatívnym spôsobom ovplyvnil. V takom prípade sa odporúča použitie atribútu nofollow.

Ďalším príkladom, kedy môže byť atribút „nofollow“ užitočným, sú odkazy na widgety. Ak používate miniaplikácie tretích strán, presvedčte sa o tom, či ich súčasťou nie sú neželané odkazy, ktoré sa objavia na vašej stránke spolu s widgetom. Ak ich odstránenie z miniaplikácie nie je možné, môžete ich aspoň zakázať pridaním atribútu „nofollow“. Ďalšie podrobnosti o meta značkách pre robotov nájdete na blogu pre správcov webu.

Označte nevyžiadané komentáre značkou „nofollow“

Nastavenie hodnoty atribútu „rel“ odkazu na „nofollow“ povie Google, že niektoré odkazy na vašich stránkach sú nežiaduce, nakoľko môžu negatívnym spôsobom ovplyvniť vaše stránky. Odkazy ktoré nikam neodkazujú možno vytvoriť pridaním značky rel = „nofollow“, ako je tu zobrazené:

< a href=“http://www.example.com“ rel=“nofollow“>Tu ukotviť text</a>

Kedy to môže byť užitočné? Ak máte na vašom webe blog s možnosťou verejných komentárov. Niekedy môžu byť odkazy v rámci týchto komentárov nežiaduce a to najmä preto, lebo odkazujú na neželané stránky.

Automaticky označujte komentáre značkou „nofollow“

Táto rada sa vzťahuje najmä na oblasť komentárov, alebo rôzny obsah vytvorený používateľmi, ako sú napr. knihy návštev, fóra a podobne. V prípade, že dokážete ručiť za odkazy pridané tretími stranami (napríklad, ak sú komentáre na vašej stránke moderované), nie je potrebné používať značku nofollow. Centrum pomoci pre správcov webu ponúka niekoľko tipov, ako zabrániť spamovému komentovaniu, napríklad pomocou CAPTCHA pri zapnutom moderovaní komentárov.

OPTIMALIZUJTE OBRÁZKY NA VAŠEJ STRÁNKE

Použite atribút „alt“

Zadajte opisný názov súboru a popis atribútu alt pre obrázky. Atribút „alt“ vám umožňuje špecifikovať alternatívny text pre obrázok, ak ho nie je možné z nejakého dôvodu zobraziť.

obrázok na stránke

Prečo používať ALT atribút? Ak si používateľ prezerá vašu webstránku napr. pomocou špeciálnej čítačky, obsah atribútu alt mu poskytne informácie o obrázku. Ďalším dôvodom je, že ak používate obrázok ako odkaz, bude sa s Alt textom obrázka zaobchádzať podobne ako s ukotveným textovým odkazom. Neodporúča sa však používať priveľa obrázkových odkazov. V neposlednom rade, optimalizácia názvov obrázkov ako aj atribútu Alt uľahčuje vyhľadávanie obrázkov pomocou vyhľadávania Google Image Search.

Osvedčené postupy

Použite stručné, ale výstižné názvy súborov a ALT popisov

Podobne ako v prípade viacerých optimalizačných techník je dobré, keď sú názvy súborov a ALT popisov čo najkratšie a najvýstižnejšie.

Vyvarujte sa:

 • Používaniu všeobecných názvov súborov, ako je „image1.jpg“, „pic.gif“ alebo „1.jpg“, ak je to možné – ak vaša stránka obsahuje tisícky obrázkov, môžete zvážiť obrázky premenovať automatizovaným spôsobom.
 • Písaniu extrémne dlhých názvov súborov
 • Písaniu kľúčových slov do ALT textu, alebo kopírovaniu a vkladanie celých viet.

V prípade odkazujúcich obrázkov vždy pridajte ALT popis

Ak sa rozhodnete použiť obrázok ako URL odkaz, vyplnením ALT popisu pomôžete Google lepšie pochopiť stránku, na ktorú sa odkazuje. ALT popisy píšte podobne ako by ste písali kotevný text pre textového odkazu.

Vyvarujte sa:

 • Písaniu veľmi dlhých ALT popisov, ktoré by sa mohli považovať za SPAM.
 • Používaniu iba obrázkových odkazov na navigáciu na vašej stránke

Pomôžte vyhľadávačom objaviť vaše obrázky

Obrázková mapa môže poskytnúť vyhľadávacím robotom Googlebot ďalšie informácie o obrázkoch nachádzajúcich sa na vašom webe. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že budú vaše obrázky zaradené do výsledkov vyhľadávania obrázkov. Štruktúra tohto súboru je podobná súboru Sitemap XML pre vaše webové stránky.

Používajte štandardné formáty obrázkov

Používajte bežne podporované typy súborov – Väčšina prehliadačov podporuje formáty obrázkov JPEG, GIF, PNG, BMP a WebP.

ZABEZPEČTE ABY BOL VÁŠ WEB „MOBILE FRIENDLY“

Svet je dnes mobilný. Množstvo ľudí prehľadáva web prostredníctvom svojich mobilných zariadení. Desktopové verzie stránok sa od tých mobilných môžu líšiť. Preto je veľmi dôležité mať mobilnú verziu svojich stránok. Koncom roka 2016 začala spoločnosť Google uprednostňovať mobilné verzie stránok ako primárne s ohľadom na ich hodnotenie, analýzu štruktúrovaných údajov a vytváranie snippetov.

Rozdiely medzi jednotlivými zariadeniami

 • Smartfón – ide o mobilné zariadenia alebo inteligentné telefóny, napríklad zariadenia so systémom Android, iPhone alebo Windows Phone. Disponujú podobnými mobilnými prehliadačmi ako stolné počítače. Poskytujú širokú škálu špecifikácií HTML5, hoci veľkosť ich displejov je menšia spredvolenou vertikálnou orientáciou.
 • Tablet – tablety sú zariadenia, ktoré sa považujú za triedu samú o sebe. Takže keď hovoríme o triede mobilných zariadeniach, nespadajú do nej tablety. Tablety zvyknú byť vybavené väčšími displejmi, čo znamená, že pokiaľ nie je k dispozícii obsah optimalizovaný pre tablety, stránky sa zobrazia spôsobom ako by vyzerali v prehliadači počítača ako v prehliadači smartfónu.
 • Multimediálne telefóny – sú to telefóny s prehliadačmi, ktoré dokážu vykresliť stránky spĺňajúce normu XHTML, podporujúce HTML5, JavaScript / ECMAScript, ale nemusia podporovať niektoré API rozšírenia v štandarde HTML5. Toto sa vo všeobecnosti týka prehliadačov v rámci väčšiny telefónov s technológiou 3G, ktoré nie sú smartfóny.
 • Funkčné telefóny – tieto telefóny nie sú vybavené prehliadačmi na zobrazovanie bežných webových stránok stolných počítačov pomocou štandardného kódu HTML. Patria sem aj prehliadače, ktoré zobrazujú iba cHTML (iMode), WML, XHTML-MP atď.

Naše odporúčania obsiahnuté v tomto dokumente sa vzťahujú na smartfóny. Majitelia multimediálnych a funkčných telefónov, by sa však mali nimi riadiť tiež.

Zvoľte mobilnú stratégiu

Existuje niekoľko spôsobov ako optimalizovať váš web pre mobilné zariadenia, pričom Google podporuje rôzne spôsoby implementácie:

Skontrolujte, či Vaše stránky spĺňajú všetky kritériá a či sú „priateľské k mobilným zariadeniam“. Slúži na to špeciálny test od Google. Môžete taktiež použiť aplikáciu Search Console a odstrániť problémy týkajúce sa použiteľnosti mobilných zariadení, Ak vaše stránky obsahujú veľa stránok so statickým obsahom (napríklad blogové príspevky alebo produktové stránky), zvážte ich implementáciu pomocou služby AMP (Accelerated Mobile Pages). Je to špeciálna odnož HTML, ktorá zabezpečí, aby vaše stránky ostali rýchle a užívateľsky prívetivé. Zrýchlenie môže byť badateľné dokonca na rôznych platformách, vrátane vyhľadávania Google.

Nakonfigurujte mobilné stránky tak, aby ich bolo možné presne zindexovať

Bez ohľadu na to, v akej konfigurácii sa svoj mobilný web rozhodnete nastaviť, existujú kľúčové body, ktoré by ste mali vziať na vedomie:

 1. Ak používate dynamické zobrazovanie alebo máte separátnu mobilnú stránku, dajte Google vedieť o tom, že je stránka optimalizovaná pre mobilné zariadenia. Google bude potom presne zobrazovať váš obsah vo výsledkoch mobilného vyhľadávania.
 2. Ak používate responzívny webdizajn, použite značku meta name = „viewport“, aby ste prehliadaču povedali akým spôsobom má zobraziť obsah. Ak používate dynamické zobrazovanie, použite hlavičku Vary HTTP na spracovanie zmien v závislosti od používateľského agenta. Ak používate samostatné URL adresy,
  dajte o vzťahu medzi dvoma adresami vedieť nasledovným spôsobom URL tag s rel = „canonical“ a rel = „alternate“.
 3. Zachovajte všetky zdroje prehľadateľné. Zablokované zdroje môžu Google poskytnúť neúplný obraz o vašej webovej stránke. Často sa tak deje, keď súbor robots.txt blokuje prístup k niektorým alebo všetkým zdrojom na stránke. Keď je Googlebot bez prístupu k zdrojom stránky, ako napr. CSS, JavaScript alebo obrázky, nemusí sa stránka v mobilnom prehliadači ani zobraziť.
 4. Vyhnite sa bežným chybám, ktoré majú dopad na návštevníkov mobilnej verzie vašej stránky. Odstránte všetky videá a Flash animácie, ktoré nie je možné prehrať.
 5. Mobilné stránky, ktoré poskytujú zlú uživateľskú skúsenosť, sa môžu prepadnúť v rebríčkoch alebo zobraziť s upozornením, ktoré sa zobrazí vo výsledkoch mobilného vyhľadávania.
 6. Zabezpečte plnú funkčnosť na všetkých zariadeniach. Používatelia mobilných zariadení očakávajú rovnakú funkčnosť – napríklad v prípade komentárov, ktoré by malo byť funkčné vo všetkých zariadeniach. Okrem textového obsahu sa uistite, že sú na mobilných zariadeniach dostupné všetky dôležité obrázky a videá. Dajte vyhľadávačom k dispozícii všetky štruktúrované údaje a metadáta – ako sú názvy, popisy a metaznačky, vo všetkých verziách stránok.
 7. Uistite sa, že štruktúrované údaje, obrázky, videá a meta dáta sú k dispozícii aj pre mobilnú verziu vašej stránky.

Osvedčené postupy

 • Otestujte mobilné stránky testom pre mobilné zariadenia a zistite, čo si o vašej mobilnej verzii webu myslí Google.
 • Ak využívate pre svoje mobilné stránky samostatnú URL adresu, otestujte obe verzie URL adries ako mobilnú tak desktopovú
 • Ďalšie informácie nájdete v príručke spoločnosti Google pre mobilné zariadenia.

 

PROPAGUJTE SVOJE WEBOVÉ STRÁNKY

Množstvo ľudí, prichádzajúcich na vašu stránku zvykne pribúdať postupne (prostredníctvom vyhľadávania alebo iným spôsobom). Google chápe, že by ste radi dali o svojej stránke vedieť čo najväčšiemu počtu ľudí. Preto sa odporúča webové stránky propagovať. Blogové príspevky sú najlepším spôsobom, ako dať vedieť o novom obsahu alebo službách na vašej stránke.

Off-line propagácia predstavuje ďalšiu možnosť propagácie. Napríklad, ak máte obchodnú stránku, uistite sa, že je jej URL adresa uvedená vo vašich vizitkách, hlavičke, plagátoch atď. Svojim klientom môžete posielať informačné e-mailové správy s informáciou o novom obsahu. Ak máte miestnu firmu, nezabudnite pridať informácie do služby Moja firma na Googli. Pomôže vám to osloviť zákazníkov v službe Mapy Google ako aj vo vyhľadávaní.

google maps

Osvedčené postupy

Využívajte sociálne médiá

Stránky postavené na interakcii a zdieľaní uľahčujú súlad medzi záujmovými skupinami a príslušným obsahom.

Vyvarujte sa:

 • Nepokúšajte sa propagovať každý nový, malý obsah, ktorý vytvoríte.
 • Propagujete iba veľké a zaujímavé veci
 • Umelej obsahovej propagácii a zveličovaniu

Oslovte tých, ktorí sa nachádzajú v príslušnej komunite vašich stránok

Je pravdepodobné, že existuje niekoľko stránok, ktoré pokrývajú tematické oblasti podobné vašim. Otváranie komunikácie s týmito stránkami je zvyčajne prospešné. Horúce témy vo vašej komunite by mohli vyvolať vlnu záujmu.

Vyvarujte sa:

 • Spamovaniu vo forme odkazovania na všetky stránky súvisiace s vašou oblasťou témy
 • Nákupu odkazov z inej stránky s cieľom získať PageRank

SLEDUJTE POKROK VO VYHĽADÁVANÍ A SPRÁVANÍ POUŽÍVATEĽOV

Analýza výkonnosti vyhľadávania

Súčasťou väčšiny vyhľadávačov vrátane Google je bezplatný nástroj pre správcov webu. Ten slúži na analýzu výkonnosti stránky vo vyhľadávači, pričom Google disponuje nástrojom Search Console. Ten poskytuje dva druhy dôležitých informácií: Dokáže Google nájsť môj obsah? Ako moja stránka pokročila vo výsledkoch vyhľadávania?

Používaním aplikácie Search Console nezískavate automaticky lepšie umiestnenie svojej stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Google Search Console vám môže pomôcť pri identifikácii rôznych problémov. Po ich odstránení, môžete zaznamenať pokrok s ohľadom na lepšie umiestnenie vášho webu vo výsledkoch vyhľadávania týka.

Pomocou tejto služby môžu správcovia webu:

 • Zistiť, ktoré časti stránky sú pre Googlebot problematické
 • Otestovať a odoslať mapy stránok
 • Analyzovať alebo generovať súbory robots.txt
 • Odstrániť URL adresy, ktoré už prehľadáva spoločnosť Googlebot
 • Určiť preferovanú doménu
 • Identifikovať problémy s meta značkamy
 • Porozumieť najčastejšie vyhľadávaným frázam, slúžiacich na vyhľadanie určitej
  webovej lokality
 • Získať prehľad o tom, ako vidí stránky Googlebot
 • Prijímať upozornenia v súvislosti s porušovaním pravidiel

Microsoft Bing Webmaster Tools tiež ponúka bezplatné nástroje pre správcov webu.

Analýza správania sa používateľov na vašich stránkach

Po dokončenej optimalizácii stránok nástrojom Google Search Console vás pravdepodobne bude zaujímať ich návštevnosť. Programy na analýzu webu, ako napr. Google Analytics, sú pre tento účel najvhodnejšie.

Môžete ho použiť na:

 • Získanie prehľadu o tom, odkiaľ používatelia na vašu stránku prichádzajú a ako sa na nej správajú
 • Oboznámenie sa s najobľúbenejším obsahom na vašich stránkach
 • Meranie vplyvu optimalizácie na vašich stránkach, napríklad či sa po zmene meta značiek a nadpisov zvýšila návštevnosť pochádzajúca z vyhľadávačov

 

Translate »

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Pridajte sa do nášho mailing listu a získajte najnovšie správy a aktualizácie od nášho tímu.

Úspešne ste sa prihlásili na odber