SEO optimalizácia je ťažká práca a ak ste v tejto oblasti noví, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete cítiť stratení. Existuje totiž nespočetné množstvo optimalizačných postupov a techník.

SEO optimalizácia pripomína puzzle. Musíte zozbierať viaceré časti (obsah, spätné odkazy atď.) k tomu, aby do seba z hľadiska SEO zapadli. Aby však vaše úsilie nevyšlo nazmar, mali by ste svoje stránky budovať pravým, pre SEO ideálnym spôsobom. V tomto článku sa dozviete ako na to.

struktura stranky

Hoci neexistuje žiadny presný návod, ktorý by urobil vašu stránku optimálnou z pohľadu vyhľadávačov, existuje niekoľko praktík k zvýšeniu šance na úspech. Pozrime sa na ne rad za radom a optimalizujme každý prvok vašej stránky.

 1. Správne formátovanie URL odkazov

Konzistentné a ľahko navigovateľné URL odkazy preferujú ako vyhľadávače, tak aj návštevníci. V tejto kapitole uvedené osvedčené postupy síce nie sú „nevyhnutné“, je však dobré držať sa ich vždy, pokiaľ je to možné.

Použite kľúčové slová

Mnoho SEO odborníkov je presvedčených o tom, že nadpisy bohaté na kľúčové slová postupom času strácajú na význame. Kľúčové slová v nadpisoch sú však stále dôležitým faktorom pri určovaní CTR (miery prekliku). Zobrazujú sa vo výsledkoch vyhľadávania a radia sa k najvýznamnejším prvkom, na základe ktorých ľudia navštevujú vašu stránku.

Pekným vedľajším efektom kľúčových slov vo vašom URL odkaze je, že ľudia (napríklad vo fórach) zvyknú odkazovať na vaše stránky skopírovaním URL odkazu. Týmto získate svoje kľúčové slová v ukotvenom texte spätného odkazu.

URL odkazy by mali byť preto dobre čitateľné a nemali by obsahovať žiadne špeciálne symboly. Snažte sa zabrániť tomu, aby sa v adresách URL nenachádzali cudzie znaky – napríklad &,%, $ a @.

Vaše URL odkazy zvyknú odkazovať na priečinky, pričom v sebe zahŕňajú lomky, pomlčky alebo dokonca podčiarkovníky, oddeľujúce jednotlivé slová (všimnite si, že ak oddeľujete kľúčové slová medzerami, budú sa v URL odkazoch zobrazovať ako %20, čo spôsobí ich zlú čitateľnosť.

Dajte si pozor na dĺžku

Kratšie URL odkazy sú vo všeobecnosti lepšie. Obavy nemusíte mať ani v prípade, že obsahujú menej ako 50-60 znakov. Ak sú však vaše URL odkazy dlhšie ako 100 znakov, pri prvej vhodnej príležitosti je ich treba skrátiť.

Ak vytvárate názov stránky na základe názvu príspevku, obmedzte výskot slov (a, ale, a, a ďalších). Tiež sa snažte vyhnúť nadmernému vytváraniu priečinkov – využite dostupnej štruktúry priečinkov k zobrazeniu hierarchie obsahu.

príklad URL odkazov pre vašu firemnú web stránku:

http://example.com/contact/
http://example.com/about-us/

príklad URL odkazov pre komerčnú web stránku:

http://example.com/product-name/
http://example.com/category-name/product-name/

príklad. URL odkazov pre váš blog:

http://example.com/post-title/
http://example.com/category-name/post-title/
http://example.com/mm/dd/yyyy/post-title/
http://example.com/post-title/three-digit-ID/

Ako na rýchlu kontrolu

 1. Spustite WebSite Auditor a vytvorte nový projekt pre vaše webové stránky
 2. Keď program zhromaždí všetky vaše webové stránky, prejdite na panel Site Structure -> Site Audit, kde uvidíte všetky dynamické URL adresy, ktoré na stránke máte. Nájdite príliš dlhé URL odkazy a prepísaním ich skráťte.

kontrola url adries

 1. Rovnako sa vám na paneli Dashboard zobrazí úplný zoznam URL odkazov na vašej webovej stránke pre hlbšiu analýzu.zoznam url odkazov2. Relevantný nadpis bohatý na kľúčové slová

 Kľúčové slová v nadpisoch sú jedným z najdôležitejších prvkov stránky. Umožňujú vyhľadávačom zistiť, aký obsah sa na vašej stránke nachádza. Kľúčové slová sú okrem toho súčasťou takzvaného sumára vašej webstránky, zobrazujúceho sa vo výsledkoch vyhľadávania.

V prípade, že ste mali niekedy pochybnosti o ich význame v súvislosti s vyhľadávaním, pozrite sa na príklad optimalizovaného nadpisu od Google. Prejdite na domovskú stránku služby AdSense a uvidíte, akým spôsobom bol optimalizovaný nadpis „Zarábajte online, speňažte svoj web“.

nadpis stranky

Umiestňujte kľúčové slová na začiatok

Čím bližšie v nadpise sa budú kľúčové slová nachádzať, o to viac budú vyhľadávače vašu stránku zohľadňovať. Pokúste sa nadpis začínať vždy kľúčovým slovom, aby ste zdôraznili jeho dôležitosť.

klucove slova zaciatok

Používajte „šetriče“ znakov

Ak má nadpis obsahovať viac znakov, môžete písmeno „a“ nahradiť symbolom (&), slovo „alebo“ lomkou (/) alebo „autorské právo“ symbolom ©. Špeciálne znaky vkladajte s využitím formátu HTML (& s & © s &copy).

Nadpis by mal slúžiť ako reklama

Majte na pamäti, že váš nadpis vo svojom organickom tvare pripomína reklamu – čím je vaša reklama presvedčivejšia, o to lepšie z pohľadu vyhľadávačov. Takže nezabúdajte na základnú taktiku: čím presvedčivejší nadpis, o to viac kliknutí.

nadpis 1 nadpis 2 nadpis 3

Ako na kontrolu
V nástroji WebSite Auditor môžete skontrolovať nadpisy stránok, aby ste našli chýbajúce, duplicitné alebo príliš dlhé nadpisy.

kontrola nadpisov

Okrem toho môžete v module Content Analysis prejsť do Content Editor na testovanie rôznych nadpisov vhodných pre vašu stránku a zistiť, ako sa budú zobrazovať na stránke výsledkov SERP (Search engine results page) spoločnosti Google.

kontrola obsahu

 1. Sumár stránky vo výsledkoch vyhľadávania na Google

Je dôležité pochopiť, že sumár vašej stránky zatiaľ nemá vplyv na jej celkovú hodnotu. Spoločnosť Google však môže využiť viacerých údajov k tomu, aby vo výsledkoch takýto sumár vytvorila.

Bohatý sumár má obrovský potenciál na zvýšenie miery prekliku na vašu stránku. A vyššia miera pre kliku vám pravdepodobne prinesie pozitívnu spätnú väzbu.

bohaty sumar v serp

Bohaté sumáre Google môžu zahŕňať okrem klasického názvu, adresy URL a popisu aj obrázky, hodnotenia ako aj ďalšie špecifické údaje. Sumár môže byť vytvorený pre rôzne druhy obsahu, ako sú produkty, recepty, recenzie a udalosti.

Treba mať však na pamäti, že dopracovať sa k peknému sumáru vyžaduje niekoľko zručností. Medzi dve hlavné patria:

Použite pluginu

Ak je vaša webová stránka založená na redakčnom systéme WordPress, najjednoduchším spôsobom, ako vytvoriť pekný sumár stránky, je použitie pluginu, ako napr. All In One Schema.org Rich Snippets

Použite generátora sumára od spoločnosti Google

Univerzálnym spôsobom vytvárania sumára stránky (bez ohľadu na to aký CMS využíva) je nástroj od Google. Použitie tohto nástroja je veľmi jednoduché – sami si zvolíte, ktoré časti textu budú v sumáre stránky zvýraznené.

rich snipet

Po dokončení vytvárania sumára si môžete výsledok prezrieť skopírovaním a vložením zdrojového kódu do nástroja na testovanie štruktúrovaných údajov spoločnosti Google. Pri vykonávaní technického auditu vašich stránok v nástroji WebSite Auditor sa dá ľahko zistiť, či už vaša stránka štruktúrované údaje obsahuje.

Ako na rýchlu kontrolu

Ak to chcete zistiť, prejdite na stránku Site Structure -> Pages a prejdite na kartu Open graph and structured data.

kontrola rich snipet

 1. Breadcrumbs

Breadcrumb alebo omrvinková navigácia je jednoduché menu interných odkazov na vašej stránke.

Omrvinková navigácia sa zvyčajne zobrazuje horizontálne v hornej časti webovej stránky, zvyčajne pod názvom stránky alebo hlavičkou.

Po prvé, umožňuje používateľom rýchlo navigovať na webových stránkach a pochopiť, do akej „hĺbky“ idú vaše stránky alebo hlavné kategórie.

Breadcrumbs

Po druhé, breadcrumbs sa stávajú ďalším spôsobom, ako vyhľadávacím nástrojom povedať, o čom vaše stránky sú a benefitovať tak z ďalších SEO výhod.

A po tretie, Google vo svojich výsledkoch vyhľadávania breadcrumbs zohľadňuje.

Breadcrumbs serp

Ak chcete pomôcť vyhľadávačom identifikovať hierarchiu vašej stránky, môžete využiť štruktúrovaných údajov pri vytváraní vlastného menu s odkazmi.

Ako na rýchlu kontrolu
Ak chcete získať rýchly prehľad o štruktúrovaných údajoch na vašich web stránkach a získať lepšiu predstavu o tom, ako implementovať omrvinkovú navigáciu, kliknite na tlačidlo Pages.

Týmto spôsobom získate zoznam stránok implementovaných do stromovej štruktúry:

stromova struktura

 1. Interné vyhľadávanie na stránke

Interné vyhľadávanie umožňuje návštevníkom vyhľadávať obsah, ktorý na vašom webe očakávajú. V prípade, že vaša webová stránka obsahuje 20 stránok a viac, odporúča sa implementovať políčko s vyhľadávaním.

vyhladavanie na stranke

Vyhľadávanie na stránke možno bez problémov integrovať so službou Google Analytics, čím získate prehľaď o tom, čo návštevníci vašej stránky hľadajú, vrátane zadávaných výrazov. Pomocou tohto návodu môžete vyhľadávanie na vašej stránke prepojiť so službou Google Analytics.

Zredukujte mieru odchodov na minimum

Návštevníci prichádzajú na vaše stránky prevažne z vyhľadávača Google. Deje sa tak na základe relevantnosti hľadaného obsahu a obsahu, ktorý je na vašej stránke skutočne k dispozícii. V prípade, že na vašej stránke nenájdu to čo hľadajú, spoliehajú sa opäť na Google, čím mu dávajú jasne najavo, že sa vaša stránka do tohto zoznamu nehodí. V prípade, že vaša web stránka disponuje možnosťou interného vyhľadávania, návštevníci ostávajú dlhšie. Možnosť interného vyhľadávania je preto skvelým spôsobom, ako toho dosiahnuť.

Objavte nové kľúčové slová s využitím SEO praktík

Je pravdepodobné, že používatelia zadávajú rovnaké (alebo podobné) výrazy do vyhľadávacieho políčka na vašej stránke ako v prípade vyhľadávania cez Google. Je tiež pravdepodobné, že ak tieto výrazy preskúmate, objavíte nové kľúčové slová, ktoré sa vám v konečnom dôsledku môžu zísť. Okrem toho poskytuje interné vyhľadávanie prehľad o tom, akým spôsobom používatelia prehľadávajú váš už existujúci obsah. Ukáže vám aj to, aký obsah sa na vašich stránkach snažia nájsť. Naštudovaním týchto praktík môžete jednoducho zistiť, aký obsah na vašich stránkach momentálne chýba.

 1. Optimalizované nadpisy na stránke (H1-H6)

Nadpisy na stránke (H1-H6) sa používajú na oddelenie časti vášho obsahu a zobrazenie hierarchie stránky.

nadpisy na stranke

Takéto nadpisy sú pre vyhľadávače silným signálom relevantnosti, preto je dobré do nich zahrnúť kľúčové slová.

Nadpis H1 predstavuje hlavný nadpis, ktorý je celkovo najdôležitejší. Uistite sa najskôr, že na svojej stránke máte H1 značky (väčšina CMS, napríklad WordPress, automaticky značku H1 pridáva), avšak aj vo WordPresse môžete niektoré z týchto nastavení jednoducho zmeniť.) Po druhé, uistite sa, že sa v každom nadpise nachádza aspoň jedno z vašich cieľových kľúčových slov.

Odporúča sa, aby každý z príspevkov nemal viac ako jednu značku H1, nakoľko použitie viacerých, môže negatívne ovplyvniť SEO s ohľadom na dôležitosť použitých kľúčových slov.

Nadpisy H2-H6 sú menej dôležité. Oddeľujú sa nimi podriadené častí vašich príspevkov. Do textu ich môžete pridať ľubovoľne veľa, pri zohľadnení veľkosti stránky a štruktúry vášho príspevku.

Ako na rýchlu kontrolu

Pre každú analyzovanú stránku, vám WebSite Auditor poskytne na mieru šité rady týkajúce sa optimalizácie značiek v nadpisoch. Následne budete môcť upraviť všetky značky v aplikácii Content Editor pre čo ich najlepšiu optimalizáciu.

kontrola nadpisov 1
kontrola nadpisov 2

 1. Kľúčové slová hlavného obsahu

 Ako už bolo spomenuté vyššie, Google prikladá veľkú váhu slovám nachádzajúcich sa v hlavičke. Preto je veľmi dôležité, aby ste optimalizovali váš hlavný obsah.

Kľúčové slová umiestnite do prvých 100 až 150 slov článku

Často krát sa stáva, že jednotlivým príspevkom predchádza dlhý úvod. Kľúčové slová sa prvýkrát objavujú až niekde v strede príspevku, čo je chyba. Oveľa lepšie je zaradiť kľúčové slovo na začiatok v rámci prvých 100 slov. To pomáha spoločnosti Google pochopiť, o čom vaša stránka je.

Použite všetky druhy synoným a súvisiacich slov

Spomínate si ešte na aktualizáciu algoritmu Hummingbird? Vďaka nej sa spoločnosti Google podarilo rozpoznať význam viacerých výrazov a poskytnúť tak relevantný výsledok pre dopyty s rozdielnymi kľúčovými slovami. Táto aktualizácia zmenila spôsob SEO optimalizácie stránok – teraz už „neoptimalizujeme jedno kľúčové slovo“, ale snažíme sa, aby boli naše stránky relevantné pre celú skupinu synoným a súvisiacich výrazov.

Pridanie všetkých druhov súvisiacich kľúčových slov vám pomôže zlepšiť kvalitu vašich stránok a vyhnúť sa problémom súvisiacich s kľúčovými slovami.

Ako na rýchlu kontrolu
Takže ako sa dopracovať k relevantným kľúčovým slovám, ktoré môžete zakomponovať do obsahu svojej stránky? Môžete to urobiť pomocou nástroja TF-IDF programu WebSite Auditor.

Stačí prejsť na Content Anylysis> TF-IDF, vybrať stránku, ktorú chcete optimalizovať a zadať hlavné kľúčové slovo. Aplikácia zohľadní výsledky vyhľadávania spoločnosti Google, a vyberie 10 najlepších výrazov pre vaše kľúčové slová. Analyzuje hodnotu každého z nich a vypočíta TF-IDF pre každé použitie výrazu na každej stránke.

V okamihu uvidíte tabuľku s aktuálne relevantnými výrazmi (jedno- a viacslovnými), zoradenými podľa stránok s najlepším hodnotením, a stránok na ktorých sa nachádzajú.

kontrola klucovych slov

Stĺpec Recommendation vám poskytneme odporúčania pre každý jednotlivý výraz, zobrazujúci sa na stránkach konkurencie:

Pridajte výraz, ak ho vôbec nepoužívate

Použite viac výrazov, ak je hodnota TF-IDF nižšia v porovnaní s konkurenciou.

Použite menej výrazov, ak je hodnota TF-IDF vyššia ako najvyššou hodnota konkurencie.

Tieto zmeny možno implementovať a upravovať priamo v programe WebSite Auditor Content Web Editor.

pridat klucove slovo

 1. Dĺžka obsahu

Viaceré SEO štúdie ukázali, že dlhší obsah je vo všeobecnosti lepší. Takže pravidlo číslo jedna: použite minimálne 2 000 slov pri zacielení na kľúčové slová.

dlzka textu stranky

Je však dôležité pochopiť, že „ideálna dĺžka obsahu“ neexistuje. Pre realistický obraz o tom aká by mala byť správna dĺžka vášho textu sa odporúča zohľadniť stránky s dobre zacielenými kľúčovými slovami.

Ako na rýchlu kontrolu

V module Content Analysis sa pozrite na počet slov v texte. Pri analýze vašej stránky sa program zameriava na prvých 10 stránok so zadanými kľúčovými slovami, pričom určuje optimálny rozsah počtu slov. Ideálne je, ak sa obsah stránky zmestí do tohto rozsahu.

kontrola dlzky textu

 1. Multimédiá

Zatiaľ čo úlohou textu je zaujať, pridanie obrázkov, videí alebo diagramov výrazným spôsobom zlepšuje používateľský zážitok, a tým pádom znižuje mieru odchodov a zvyšuje čas strávený na stránkach.

Napríklad správne optimalizované obrázky sú skvelým spôsobom, ako povedať vyhľadávačom, o čom je vaša stránka.

Optimalizujte svoje obrázky Alt a Title tagmi

Značku Alt používajú vyhľadávače k tomu, aby zistili, o aký obrázok ide. Každý jeden  obrázok na vašej stránke by mal preto obsahovať textovú značku Alt, ktorá predstavuje náhradný text obrázka.

Title tag je menej dôležitý a vypovedá o názve obrázka. Zadávajte ho na základe značky Alt tag.

Zvážte pridanie popisu videa

Ak umiestňujete na svoje web stránky video, zvážte pridanie popisu videa ako ďalšieho textového obsahu na stránke.

Ako na rýchlu kontrolu

V module Content Analysis zvoľte možnosť Page Audit a skontrolujte sekciu Obrázky, aby ste zistili, či niektorému z vašich obrázkov nechýba značka Alt text.

kontrola alt textov

 1. Obsah na záhybom

 Pojem „obsah nad záhybom“ bol pôvodne prebratý od editorov novín. Tí sa snažili dostať na titulku novín pokiaľ možno čo najzaujímavejší obsah, ktorý sa mal perfektne vynímať ešte nad fyzickým záhybom papiera.

Podobne pracujú web dizajnéri a copywriteri, ktorí sa snažia dosiahnuť toho, aby bol obsah na prvej stránke dostatočne presvedčivý a zaujímavý. Iba tak návštevník stránky ostane a bude pokračovať v čítaní ďalej.

Po aktualizácii algoritmu rozloženia stránky od spoločnosti Google sa však mnohé zmenilo. Obsah nachádzajúci sa na hlavnej stránke začal zohľadňovať samotný vyhľadávač, pričom začal penalizovať stránky s veľkým množstvom reklám a malým obsahom.

Takže zatiaľ čo grafická reklama môže byť pre vaše webové stránky základným zdrojom príjmov, negatívny vplyv môže mať aj príliš veľa reklám. Dbajte na to, aby grafické reklamy na vašej stránke nepôsobili príliš rušivo a aby mali vaše stránky dostatok originálneho obsahu.

reklama na stranke

 1. Externé odkazy

 Odkazy na externé zdroje sú signálom relevantnosti, ktorý pomáha Googlu nájsť tému vašej stránky. Poukazujú tiež na fakt, že na vašej stránke sa nachádza množstvo kvalitného obsahu. Spoločnosť Google vyslovene neuvádza, že množstvo externých odkazov má vplyv na kvalitu vašej stránky, ale mnoho SEO odborníkov sa zhoduje na tom, že tomu tak je.

Dobrým pravidlom pre väčšinu stránok je pridanie 2 až 4 odkazov na 1 000 slov. Musíte mať však na pamäti, že stránky, na ktoré odkazujete, aby sa na vás zamysleli (vždy, keď je to možné, nezabudnite odkazovať na stránky autorít).

Rovnako ako v prípade iných SEO praktík, nie je správne, ak sa na stránke nachádza priveľa externých odkazov. Nie je dobré, ak má vaša stránka priveľký počet externých odkazov (konkrétne viac ako 100). Príliš veľa externých odkazov na stránke môže totiž signalizovať, že ide o stránku s nízkou kvalitou alebo o stránku, ktorá odkazy predáva. Takéto odkazy taktiež vysielajú negatívne signály do vyhľadávačov.

Ako na rýchlu kontrolu

V module Content Analysis -> Page Audit sa pozrite na stránky s nadmerným počtom odkazov. Program vás upozorní v prípade, že máte na stránke príliš veľa externých odkazov, a taktiež vám poskytne ich presný zoznam.

kontrola poctu odkazov

 1. Tlačidlá zdieľania

Tlačidlá zdieľania nemajú priamy vplyv na kvalitu web stránky. Ich úlohou je pritiahnuť pozornosť ostatných. Čím viac očí vašu stránku uvidí, o to lepšie. Takže sa príliš nestarajte o ich správne umiestnenie na stránke.

V skutočnosti štúdia spoločnosti BrightEdge zistila, že výrazne umiestnené a viditeľné tlačidlá zvyšujú zdieľanie až o 700%.

Buďte strategickí v oblasti sociálneho zdieľania

Aj keď sú tlačidlá zdieľania skvelým spôsobom, ako generovať návštevnosť sprostredkovane, môžu výrazne spomaliť čas načítania stránky (pretože väčšina takýchto tlačidiel je založená na javaskriptoch, čo znamená, že generujú na stránke iFrame.)

Pokúste sa ich preto na svojich webových stránkach používať a rozmiestňovať strategicky. Napríklad, vstupné stránky slúžiace na prihlásenie by takéto tlačidlá vôbec nemali obsahovať,

Využite Open Graph

Open Graph je technológia, ktorá bola prvýkrát predstavená spoločnosťou Facebook v roku 2010 a ktorá umožňuje integráciu medzi Facebookom a jeho používateľskými dátami a webovou stránkou.

Hoci je nepravdepodobné, že má Open Graph priamy vplyv na SEO, môže byť neuveriteľne užitočným pre vaše snahy v oblasti sociálnych médií (ktoré SEO pravdepodobne ovplyvňujú).

Ako na rýchlu kontrolu

Open Graph na svojich web stránkach môžete jednoducho skontrolovať aj v programe WebSite Auditor. Stačí prejsť na záložku OpenGraph and structured data. Tu sa môžete uistiť, že všetky vaše Open Graph názvy, obrázky a popisy sú nastavené správne.

kontrola open graph

 1. Optimalizácia pre mobilné zariadenia

Vedeli ste, že viac ako polovica vyhľadávaní na Google pochádza z mobilných zariadení?  Preto sa spoločnosť Google stále viac zameriava na zlepšenie výsledkov mobilného vyhľadávania. Z prívetivosti webstránok a ich korektného zobrazovania sa v mobilných zariadeniach sa stala potreba. Ak vaša stránka nie je optimalizovaná pre mobilné zariadenia, pravdepodobne ste úplne vyradení z výsledkov mobilného vyhľadávania.

Najjednoduchším a najpoužívanejším riešením pre mobilné zariadenia je zvýšenie odozvy web dizajnu. Ak používate WordPress (alebo akékoľvek iný CMS), stačí pre vašu stránku vybrať vhodnú šablónu. Ak chcete, aby boli vaše stránky kódované s využitím HTML bez použitia CMS, pripravte sa na viac práce. Pre webových vývojárov však našťastie v tomto smere existuje množstvo dokumentácie.

Ďalšou možnosťou, ktorú môžete zvážiť, sú rýchle mobilné stránky (skratka AMP), nový štandard spoločnosti Google pre budovanie webového obsahu pre mobilné zariadenia. AMP sa stane v blízkej budúcnosti pravdepodobne základným kameňom optimalizácie obsahu pre mobilné zariadenia.

Ako na rýchlu kontrolu

Ak je vaša stránka optimalizovaná pre mobilné zariadenia, možno budete chcieť zabezpečiť, aby ste nezanedbali žiadny detail.

Ak chcete skontrolovať, či vaša stránka prejde testom spoločnosti Google pre mobilné zariadenia, prejdite na stránku Content Analysis-> Page Audit. Prejdite na kartu Technical Factors v ľavom hornom rohu a v zozname faktorov prejdite na možnosť Page usability (Mobil). Kliknutím na Mobile friendly sa vám zobrazí mobilná verzia vašej web stránky.

Faktory v sekcii Page usability (Mobil) sú funkcie, o ktorých si spoločnosť Google myslí, že ovplyvňujú užívateľský zážitok na mobilných zariadeniach. Ideálne je, keď sú všetky značky zelené.

kontrola responzivity

 1. Rýchlosť stránky

Pod pojmom Rýchlosť stránky rozumieme čas potrebný na úplné načítanie stránky. Rýchlosť stránky závisí od mnohých faktorov, napr. parametrov hostingu až po dizajn stránky, ktorý možno optimalizovať.

Rýchlosť stránky zohľadňuje aj Google

Spoločnosť Google oficiálne potvrdila, že v algoritme hodnotenia stránky sa prihliada aj na rýchlosť stránky. A navyše, môže rýchlosť stránok ovplyvniť aj vaše SEO nepriamym spôsobom – vyhľadávače budú pravdepodobne indexovať menej stránok v prípade, že sú vaše stránky pomalé. Tento fakt môže negatívne ovplyvniť indexáciu vašich stránok.

Rýchlosť stránky má význam pre návštevníkov
Rýchlosť stránok je pre spoločnosť Google a pre vaše hodnotenie veľmi dôležitá, ale tiež ovplyvňuje skúsenosť používateľov. A nie je tajomstvom, že pozitívna skúsenosť používateľov často vedie k lepším konverziám. Pomalšie stránky sa vyznačujú vyššou mierou odchodov a nižším priemerným časom stráveným na stránke. Výskum ukazuje, že 1-sekundové oneskorenie pri načítaní stránky môže viesť k 7% zníženiu počtu konverzií.

Takže na akú rýchlosť stránky by ste sa mali zamerať? Google uvádza, že ideálne je, keď sa stránky načítajú za 2 sekundy alebo menej.

Ako na rýchlu kontrolu

V module Conten Anylysis prepnite na kartu Technical factors a prejdite Page speed (Desktop). V tejto časti uvidíte presný zoznam faktorov súvisiacich s rýchlosťou, ktoré spoločnosť Google zohľadňuje.

Je potrebné sústrediť sa na akýkoľvek faktor v sekcii Page speed, označený ako Error alebo Warning. Kliknite na niektorý z nich, pre rýchlu úpravu.

Ak sa na vašej stránke nachádzajú nekomprimované obrázky alebo neoznačené zdroje, prejdite na kartu Odporúčanie pre hotovú komprimovanú verziu vašich obrázkov a JS / CSS. Postupujte podľa odkazu a stiahnite si ich ľahšiu verziu. Neváhajte ich okamžite nahrať na svoje stránky.

optimalizacia js a css

V tomto článku sme si povedali o najdôležitejších technikách, ktoré sa zohľadňujú pri budovaní bezchybnej web stránky z pohľadu SEO. Ak ich vezmete do úvahy, vytvoríte si silnú základňu pre vaše budúce off-page SEO úsilie.

Ak chcete, aby sme vás upozornili na nové články, prihláste sa na odber noviniek.

Zdroj: https://www.link-assistant.com

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Pridajte sa do nášho mailing listu a získajte najnovšie správy a aktualizácie od nášho tímu.

Úspešne ste sa prihlásili na odber