Ako funguje internetový vyhľadávač

Povedzme, že ste sa práve rozhodli ísť na dovolenku a už sa vidíte na krásnej pláži s bielym pieskom. Keďže ju chcete nájsť okamžite, zrejme si sadnete k internetu a do vyhľadávača napíšete niečo ako „najkrajšie pláže s bielym pieskom“. A očakávate, že vám vyhľadávač ponúkne zoznam stránok, ktoré o najkrajších plážach s bielym pieskom majú najkvalitnejšie informácie. Vyhľadávač vám takéto stránky ponúknuť chce. A to v zlomkoch sekundy. Čo všetko musí kvôli tomu urobiť?
SEO je dlhodobá záležitosť

Aby vám vyhľadávač mohol ponúknuť zoznam nejakých webových stránok, musí o nich najprv vedieť. Preto za pomoci softvérových programov neustále surfuje po internete a navštevuje jednu stránku po druhej. Zaznamenáva si ich URL (Uniform Resource Locator – jednotná adresa zdroja, ktorá presne špecifikuje umiestnenie zdroja informácií na internete) a zbiera o nich údaje, ktoré potom ukladá na svoje vlastné servery. Po istom čase navštevuje program stránku znova a všíma si všetky hypertextové odkazy a ich zmeny.

SEO faktory

Indexácia

Okrem ukladania obsahu internetových stránok a informácií o nich si vyhľadávač vytvára vlastný register slov z internetu aj s údajmi o tom, na akých stránkach sa nachádzajú. Zároveň za pomoci algoritmov vypočítava relevantnosť stránky pre konkrétne kľúčové slovo. Takže keď hľadáte „najkrajšie pláže s bielym pieskom“, program vyhľadávača vypátra tieto výrazy vo svojom registri a na základe istých kritérií vám ponúkne zoznam stránok, kde sa tieto výrazy nachádzajú.

On-page faktory

Vráťme sa k nášmu príkladu. Zadali ste do vyhľadávacieho okienka na stránke Googlu „najkrajšie pláže s bielym pieskom“. V tom momente sa jeho algoritmus vrhne do rozhodovania, ktorá zo stránok v jeho databáze bude pre vaše zadanie najvýznamnejšia. Nie je to nič jednoduché, pretože pri tomto rozhodovaní zohľadňuje viac ako 200 parametrov. Zároveň algoritmus hodnotenia prechádza ročne stovkami vylepšení, ktoré pozorne sledujeme a vychádzame z nich pri optimalizácii.

Parametre poradia

Poradie, v akom vám vyhľadávač ponúkne stránky na základe vašich kľúčových slov, vzniká na základe vzorca, ktorý poznajú len jeho tvorcovia. Algoritmus na hodnotenie dôležitosti v prípade Googlu sa nazýva PageRank podľa jedného zo zakladateľov internetového gigantu Larryho Pagea. Rovnaké označenie má aj číselné ohodnotenie popularity vášho webu. Čím vyšší PageRank má vaša stránka, tým vyššia je jej pozícia a tým viac ju navštevuje prehliadač.

HTML

Možnosti vyhľadávania ponúkajú na webe aj internetové katalógy. Ich obsah – na rozdiel od vyhľadávačov – zostavujú ľudia. Do niektorých dostanete svoj web za poplatok, do iných zadarmo, prípadne platíte len za lepšiu pozíciu či viac údajov. Najznámejšie katalógy u nás sú súčasťou portálov Zoznam.sk a Azet.sk. Tieto portály majú zvyčajne slušný PageRank, preto umiestniť vašu stránku v katalógu má svoj význam aj z hľadiska SEO.

Seznam

Ako sme spomínali, jednou z krajín, kde má Google medzi vyhľadávačmi silnú konkurenciu, je Česká republika. Tamojší Seznam má v databáze vyše 350 miliónov českých stránok a v priebehu jedného dňa spracúva 17 miliónov zadaní. Optimalizácia pre Seznam sa mierne líši od optimalizácie pre Google. Naša práca sa však neobmedzuje len na jeden vyhľadávač.

Translate »