Ako funguje internetový vyhľadávač

SEO (optimalizácia pre vyhľadávače) sa zaoberá prispôsobením vášho webu pravidlám internetových vyhľadávačov. Ide o to, aby vaša stránka bola pre vyhľadávač čo najčitateľnejšia a aby ju považoval za čo najvýznamnejšiu pre zadané kľúčové slová. Len tak ju totiž zobrazí na najviditeľnejších pozíciách. Preto profesionálna optimalizácia musí vychádzať z toho, ako vyhľadávače fungujú. V podstate ide o zohľadňovanie kritérií, ktoré určuje Google, pretože je dominantný vo väčšine krajín. Medzi niekoľko výnimiek patrí Česká republika, kde má stále významné postavenie aj Seznam.

Fulltextové vyhľadávanie

Povedzme, že ste sa práve rozhodli ísť na dovolenku a už sa vidíte na krásnej pláži s bielym pieskom. Keďže ju chcete nájsť okamžite, zrejme si sadnete k internetu a do vyhľadávača napíšete niečo ako „najkrajšie pláže s bielym pieskom“. A očakávate, že vám vyhľadávač ponúkne zoznam stránok, ktoré o najkrajších plážach s bielym pieskom majú najkvalitnejšie informácie. Vyhľadávač vám takéto stránky ponúknuť chce. A to v zlomkoch sekundy. Čo všetko musí kvôli tomu urobiť?

Prehľadávanie

Aby vám vyhľadávač mohol ponúknuť zoznam nejakých webových stránok, musí o nich najprv vedieť. Preto za pomoci softvérových programov neustále surfuje po internete a navštevuje jednu stránku po druhej. Zaznamenáva si ich URL (Uniform Resource Locator – jednotná adresa zdroja, ktorá presne špecifikuje umiestnenie zdroja informácií na internete) a zbiera o nich údaje, ktoré potom ukladá na svoje vlastné servery. Po istom čase navštevuje program stránku znova a všíma si všetky hypertextové odkazy a ich zmeny.

Indexácia

Okrem ukladania obsahu internetových stránok a informácií o nich si vyhľadávač vytvára vlastný register slov z internetu aj s údajmi o tom, na akých stránkach sa nachádzajú. Zároveň za pomoci algoritmov vypočítava relevantnosť stránky pre konkrétne kľúčové slovo. Takže keď hľadáte „najkrajšie pláže s bielym pieskom“, program vyhľadávača vypátra tieto výrazy vo svojom registri a na základe istých kritérií vám ponúkne zoznam stránok, kde sa tieto výrazy nachádzajú.

Vyhľadávanie

Vráťme sa k nášmu príkladu. Zadali ste do vyhľadávacieho okienka na stránke Googlu „najkrajšie pláže s bielym pieskom“. V tom momente sa jeho algoritmus vrhne do rozhodovania, ktorá zo stránok v jeho databáze bude pre vaše zadanie najvýznamnejšia. Nie je to nič jednoduché, pretože pri tomto rozhodovaní zohľadňuje viac ako 200 parametrov. Zároveň algoritmus hodnotenia prechádza ročne stovkami vylepšení, ktoré pozorne sledujeme a vychádzame z nich pri optimalizácii.

Parametre poradia

Poradie, v akom vám vyhľadávač ponúkne stránky na základe vašich kľúčových slov, vzniká na základe vzorca, ktorý poznajú len jeho tvorcovia. Algoritmus na hodnotenie dôležitosti v prípade Googlu sa nazýva PageRank podľa jedného zo zakladateľov internetového gigantu Larryho Pagea. Rovnaké označenie má aj číselné ohodnotenie popularity vášho webu. Čím vyšší PageRank má vaša stránka, tým vyššia je jej pozícia a tým viac ju navštevuje prehľadávač.

Internetové katalógy

Možnosti vyhľadávania ponúkajú na webe aj internetové katalógy. Ich obsah – na rozdiel od vyhľadávačov – zostavujú ľudia. Do niektorých dostanete svoj web za poplatok, do iných zadarmo, prípadne platíte len za lepšiu pozíciu či viac údajov. Najznámejšie katalógy u nás sú súčasťou portálov Zoznam.sk a Azet.sk. Tieto portály majú zvyčajne slušný PageRank, preto umiestniť vašu stránku v katalógu má svoj význam aj z hľadiska SEO.

Seznam

Ako sme spomínali, jednou z krajín, kde má Google medzi vyhľadávačmi silnú konkurenciu, je Česká republika. Tamojší Seznam má v databáze vyše 350 miliónov českých stránok a v priebehu jedného dňa spracúva 17 miliónov zadaní. Optimalizácia pre Seznam sa mierne líši od optimalizácie pre Google. Naša práca sa však neobmedzuje len na jeden vyhľadávač.